16. veebruar 1998 kell 22:00

Indoneesia loodab valuutakomiteele

Nii süsteemi pooldajad kui vastased toovad ettekäändeks Indoneesias hüppelisest hinnatõusust ajendatud rahvarahutuste ning kaupluste rüüstamise laine, milles sai nädalavahetusel surma vähemalt viis inimest.

Märtsis kuuendat tagasivalimist lootev president Suharto tahab jätkata põhiliste toiduainete, riisi, suhkru, piima ja petrooleumi subsideerimist, ehkki ruupia langus on impordi hinda järsult tõstnud. Ruupia on läinud aasta keskpaigast kaotanud oma väärtusest 75 protsenti.

Teisalt põhjendavad vaatlejad Suharto otsust valuutakomitee kasuks presidendi perekonna ärihuvidega, kelle ettevõtteid ähvardab pankrot, kui ruupiat ei õnnestu kiiresti tugevdada.

Väidetavalt kutsusid just presidendi lapsed Indoneesiasse USA majandusteadlase Steve Hanke, kes on nõustanud valuutakomitee juurutamist Eestis, Leedus, Argentinas ja Hongkongis.

Üks olulisemaid vastuhääli Suharto plaanile tuli nädalavahetusel IMFi peadirektorilt Michael Camdessus'lt, kelle sõnul ei kannataks Indoneesia majandus praegu jäiga rahandussüsteemi kehtestamist välja. Fondi sõnul tuleb Indoneesial enne valuuta sidumist ellu viia olulised majandusreformid.

Rangete meetmete rakendamine võib üles viia intressimäärad ning seada ettevõtted ja finantssüsteemi veelgi tugevama surve alla. Välistatud pole ka turu spekulatiivsed rünnakud.

Kui valuutakomitee süsteem vastu ei pea, võivad tagajärjed olla katastroofilised.

Camdessus hoiatas, et valuutafond võib Indoneesiale mullu eraldatud 43 miljardi dollari suuruse abipaketi külmutada, mis seaks küsimärgi alla Aasia finantskriisi peatamise. REUTER-FT-BNS-ÄP

Hetkel kuum