Poola majandust ohustab kriis

04. märts 1998, 00:00

Jaanuaris ulatus inflatsioon Poolas 3,2 protsendini, mis on viimase kahe aasta kõrgeim näitaja. Mullu oli kuuinflatsioon vaid 1,1 protsenti.

Tööpuudus kasvas detsembri 10,5 protsendilt 10,8 protsendile ning tööstustoodang langes 7,3 protsenti.

Poola statistikaameti kinnitusel ei ole muretsemiseks erilist põhjust. Inflatsiooni kasvu tingis eelkõige energia, vee ja ühistranspordi hinna tõus. Toiduainete hinnad kasvasid oluliselt aeglasemalt.

Toodangu vähenemise peapõhjuseks toob statistikaamet soojadest ilmadest tingitud söe müügi vähenemise. Läinud aasta jaanuaris kasvas Poola tööstustoodang 8,1 protsenti. Tööpuuduse kasvu põhjendatakse tööjõupakkumise suurenemisega.

Mitmed majandusspetsialistid näevad kriisiohtu mujal kui jaanuarikuu majandusnäitajates. Reaalpalgad on Poolas kiiresti kasvanud, tõustes mullu 5,7 protsenti. Kaubandusbilanss on jätkuvalt suures defitsiidis.

Mõned analüütikud kardavad majanduse ülekuumenemist ja soovitavad pehmet maandumist, mis tähendaks majanduskasvu piiramist. Poola rahandusminister Leszek Balczerowicz kinnitab aga, lähiaastate eesmärk on sisemajanduse kogutoodangu 5--7protsendiline kasv. Tänavune kasvuprognoos on 5,7 protsenti. KL

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing