Nafta mõju Venemaale

20. märts 1998, 00:00

«Nafta hinna langus ning mõne OPECi liikme keeldumine oma naftatootmist piirata ohustavad Venemaa majandust rohkem kui Kagu-Aasia finantskriis,» ütles Venemaa suurima naftakontserni Juksi esindaja.

Analüütikud ennustavad, et kavandatud 2--4protsendilise majanduskasvu asemel on Venemaal tänavu tõenäoline vaid protsendiline kasv.

Sel nädalal langes brenti toornafta futuurlepingute hind viimase üheksa aasta madalaimale tasemele -- 11,90 dollarini barrel. Eile pöördus langus tõusule, kuid keskpäevaks 13,27 dollarini tõusnud hind on läinud aasta 19,30 dollari kõrval madal.

Juksi piirab tootmist, suuruselt kolmas naftatootja Surgutneftegaz kavatseb edasi lükata 10--12% kavandatud investeeringutest.

Juksi presidendi Mihhail Khodorovski sõnul on naftatööstuse liidrid alustanud valitsuses aktiivset lobby-tööd kodumaiste tootjate maksukoorma kergendamiseks.

Nafta hinna langus vähendab aga juba niigi Venemaa valitsuse tulusid, barreli hinna langus 15 dollarini kahandab maksulaekumisi miljardi dollari võrra. Uurali toornafta hind oli aga sel nädalal pisut üle 11 dollari. Erinevate arvestuste järgi jääb eelarvesse laekumata 3,3--4,1 mld dollarit. Juba praegu on eelarves 50 mld rubla eest rohkem kulusid kui tulusid.

Mingil määral kompenseerib äralangenud tulusid Venemaa viimase suure naftakompanii Rosneft erastamine, mille väärtuseks on hinnatud 2,3 mld dollarit.

Nafta hinna langus alandas nädala algul Moskva börsil ka naftasektori aktsiate hindu. Lukoili aktsia langes teisipäeval üle 3%, jätkates langust ka kolmapäeval. Surgutneftegazi aktsia langes vastavalt 8,75 ja 1,8%. Ka langesid Juganskneftegazi ja Tomsknefti aktsiad. Eile pöördus börs taas tõusule.

Veebruaris andsid naftafirmad Moskva börsi 15 enimkaubeldud aktsia tehingumahust koos energeetikaettevõtetega 87%. Nii on energiasektoris toimuval otsene mõju Moskva börsi arengule. REUTER-DI-FT-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing