26. märts 1998 kell 22:00

Riigimehed salatsemistuhinas

Kui lätlased saavad teada Eestisse tselluloositehase ehitamise kava üksikasjad, võivad nad teavet Eestile ebasoodsalt kasutada, selgitab salatsemist majandusministri nõunik Armand- Andres Pajuste.

Eestile oleks taeva kingitus, kui siinset metsa ei veetaks palgina läände, vaid töödeldaks paberiks, on valitsus veendunud.

Tselluloositehas oleks kasulik samuti Lätile. Nii võitlevadki armsad naabrid hüpoteetilise investeeringu eest, küüned verel.

«Ma kardan eksperti välja öelda, sest avalikustamisest on varemgi palju jama tulnud,» ütleb Pajuste.

Eksperti, kelle oskuste ja meelestatuse põhjal otsustab valitsus riigile aastatepikkusi siduvaid metsatarnelepinguid tähendava projekti üle, soovib Pajuste probleemidest säästa. Ta kinnitab, et salastamiseks pole tulnud korraldust valitsuselt või ministrilt, otsustaja on Pajuste ise.

Üht ja salajast eksperti on tõepoolest väljast raske mõjutada ning ta annab suure tõenäosusega oodatud vastuse. Kes peale valitsuse veel hinnangut ootab, pole teada, sest Pajuste ei nõustu avaldama, millised investorid tehase ehitamise vastu huvi tunnevad.

«Tselluloositehase rajamine on Eestile tähtsuselt projekt number üks ning salastamine on asjakohane,» toetab ministeeriumiametnikku riigikogu majanduskomisjoni esimees Tiit Made. «Tselluloosi alal on ränk konkurents ja naabrid teevad kõik, et meid takistada.»

Riigikogu korruptsioonikomisjoni liige reformierakondlane Jürgen Ligi kaitseb valitsuse soovi viia läbi salastatud ekspertiise. Ärisaladus on Ligi meelest loomulik nähtus.

«Kui riik hoiab vara enda käes, siis satub ta paratamatult ärilistesse probleemidesse. Võib tekkida korruptsiooniohtlik situatsioon,» selgitab Ligi.

Kui ametnik kuulutab info salajaseks, peab ta viitama riigisaladuse seadusele, väidab endine peaminister Mart Laar.

Ekspert, kes satub avalikustamise tõttu soovimatute mõjutuste alla, tuleb ebakompetentsuse tõttu välja vahetada, ei nõustu Laar salastamisideoloogiaga.

Tavaline moodus on tellida ekspertiis avalikult mitmelt eksperdilt, selgitab peaministri nõunik Heido Vitsur. «Siis on igaühel võimalik lugeda ja kontrollida.»

Kui ekspert telliti raha kokkuhoiu eesmärgil, siis on ta vaatamata salastatusele mõjutatav, väidab Vitsur. «Majandusministeeriumi kaalutlusi ma ei tea.»

Eesti majanduspoliitika pole Vitsuri sõnutsi aga valitsuse tellitud ekspertiisidest mõjutatav, sest riskid võtab ettevõtja.

Hetkel kuum