1. aprill 1998 kell 22:00

Fondiemissiooni aktsiad liigkõrge maksu all

ASi Pennu CT nõukogu esimehe Alo Koobi sõnul on see sisuliselt topeltmaksustamine, mis tuleks lõpetada. Fondiemissiooni aktsiad maksustatakse Koobi sõnul topelt, kuna neid emiteeritakse ettevõtte puhaskasumi arvel, kust riik on tulumaksu juba kätte saanud.

AS Pennu CT emiteeris eelmisel aastal lisaaktsiaid ja suurendas aktsiakapitali kaks korda. Koop lisas, et tema pole veel selle probleemiga kokku puutunud, sest ta pole oma fondiemissiooniga saadud aktsiaid veel müünud.

Fondiemissiooni käigus tekkinud lisaaktsiad ei erine tema sõnul äriseadustiku ja väärtpaberiseaduse järgi millegi poolest ettevõtte senistest aktsiatest. «On vaid ühte tüüpi aktsiad, A-aktsiad, ja neil on sama nominaalhind,» sõnas Koop.

Koobi sõnul teeb sama välja, kui ettevõtte omanik võtaks fondiemissiooni asemel 20 miljonit kasumit välja dividendina ja suurendaks sellega aktsiakapitali. Kuid sel juhul ei maksustata aktsiate müümisel nullväärtuse ja turuhinna vahe, vaid nominaali ja turuhinna vahe.

Maksuameti peadirektor Kalev Järvelill ütles, et fondiemissiooni kaudu lisandunud aktsiad maksustatakse nende soetamisväärtuse järgi, milleks on nullväärtus. See tuleneb tulumaksuseadusest, kus vara soetamismaksumuseks on vara omandamisel tehtud kulutused. Fondiemissiooni korral ei maksa aktsionär lisaaktsia eest raha, vaid saab selle omandada kasumi arvel.

Fondiemissiooni puhul aktsiaid tuluna deklareerima ei pea, küll aga nende müümisel. «Tegelikult on ju need hetked fikseeritud, mis hetkel on aktsiaid soetatud, ja kui seda hakatakse kontrollima, saab selle üsna hästi kindlaks teha,» kinnitas Järvelill.

Hetkel kuum