7. aprill 1998 kell 22:00

Vana kinnisvara nõuab hoolikat kontrollimist

Kinnisvara soetamisel vana maja või korteri näol peaks kõigepealt endale selgeks tegema, kas olete valmis selle maja põhjalikult taastama.

Kiireim ja odavaim viis oleks teostada nn eurosanitaarremont, mis tähendab kipsplaatide paigaldamist ebatasasele seinale ja lakke ning laminaatparketti põrandale. Kui te valite sellise tee, siis petate nii ennast kui ka maja.

Kui maja on muinsuskaitsealuste objektide nimekirjas, siis juhivad teie samme selleks ettenähtud ajaloolased ja inspektorid (see teema on aga juba palju mahulisem ning nõuab pikemat tutvustamist).

Keerulisem on olukord, kui tuleb ise otsustada -- kas väärtuslik maja taastada või rikkuda. Igal juhul soovitan aru pidada arhitektiga.

Maja taastamist alustades peab tingimata esmalt kontrollima selle konstruktsiooni. Pealtnäha sirge ja sile maja võib peita küllaldaselt üllatusi. Mugavam on selleks palgata ekspert või pädev ehitusfirma. Lihtsamaid vaatlusi võib ka ise teha. Siinkohal mõned näpunäited:

- katuse veepidavust on kõige kindlam kontrollida lume sulamise ajal. Kui sel ajal katus peab, peab ta ka paduvihmaga.

Kuivade ilmadega tuleb jälgida, kas katusealusel laudisel ja sarikatel on vee jälgi. Eriti tähelepanelik peab olema räästaaluste sarikaotste ja müürilattidega. Minu praktikas on olnud juhuseid, et vaadates tundub kõik korras ja terve, kuid sarikat pealtpoolt kombates selgub, et ta on peamiselt pinnalt ning seest pehastunud;

- vahelagesid peaks kõigepealt hindama läbivajumiste järgi. Selleks tuleb läbivajunud kohad avada kas alt või ülevalt, selgitada läbivajumise põhjus ning talad proteesida või toestada. Kindlasti tuleb kontrollida vee- ja kanalisatsioonitorude ümbrust.

Kivimajas peaks avama vahelae talad seinte äärest. Avastades pehastusi, peaks nõu pidama spetsialistiga, kes teeb kindlaks, millist liiki kahjustustega on tegemist, ning määrab õige antiseptiku. Suurte kahjustuste puhul on soovitatav kaaluda, kas uue vahelae ehitamine ei tule odavam;

- kivimaja seinu kontrollides peaks eelkõige tähelepanu pöörama pragudele seintes ning niisketele seintele.

Puitmajas tekib kindlasti ka sooja- ja tuulepidavuse probleem. Eeldades, et võtate sihiks säilitada ning restaureerida maja fassaad, tuleks seinakonstruktsioonid uurimiseks seestpoolt lokaalselt avada.

Palk- või prussmajas peab kontrollima esimesi raiekordi ning vajadusel need asendama. Kindlasti ei vasta niisugused seinad tänapäeva ehitusnormidele ning tuleb paigaldada tuuletõke ja soojusisolatsioon.

Puitkarkass-seintes on iidne soojustäide arvatavasti kokku vajunud ning ebapiisav. Sellisel juhul on mõttekas soojusisolatsioon täielikult vahetada.

Maja remonditööde hindamisel peab esmajärjekorras selgitama ka välivõrkude olemasolu ja seisukorra.

Kui arvestada kogu ülalmainituga enne otsuste tegemist, ei tohiks kodu rajamine teile üllatuslikult pikaks ja kalliks minna.

Hetkel kuum