16. aprill 1998 kell 22:00

Kallimaks kui kullakoormad...

...tuleb pallaadiumi tunnistada. Teisipäeval tõusis pallaadiumi hind esmakordselt inimkonna ajaloos kullast kõrgemale. Pärastlõunal fikseeriti pallaadiumi hinnaks Londonis 318,00 dollarit unts, mis on 11% kõrgem eelmiseõhtusest hinnast ning on viimase 18 aasta kõrgeim fiksing. Kolmapäeval jätkus pallaadiumi tormiline tõus edasi ning vahetult pärast kauplemise algust Euroopas tõusis selle hind Hongkongis kõigi aegade kõrgeimale tasemele (351 USD/oz).

Pallaadiumi hind, mis aasta algusest on tõusnud üle 50 protsendi, sattus surve alla juba teist aastat järjest seoses ebakindlusega Venemaa tarnete suhtes. Venemaa tarnib umbes 60 protsenti kogu maailmas vajaolevast pallaadiumikogusest, ning senini ei ole monopoolsele plaatinarühma väärismetallide ekspordiorganisatsioonile Almazjuvelirekspordile kinnitatud ekspordikvoote. President Jeltsin kirjutas aprilli algul alla sellekohasele dekreedile, kuid ekspordi alustamiseks on vajalik ka valitsuse kinnitus. Kolmapäeval, pärast pallaadiumi hinna rekordi püstitamist, tuli teade dokumendi allkirjastamisest peaministri kohusetäitja Sergei Kirijenko poolt. Metallitarnete kiire taastumise suhtes on analüütikud aga siiski pessimistid. Kuulduste põhjal pretendeerivad väärismetallide ekspordilitsensile lisaks Almazjuvelirekspordile, kellel seni on olnud väärismetallide ekspordi monopol, Norilsk Nikkel, kes on maailma suurim pallaadiumitootja, ja Venemaa keskpank.

Plaatina hinna drastiline tõus maailmaturul ning tarnete ebastabiilsus on sundinud väärismetalli tarbijaid otsima sellele asendajaid. Pallaadiumi kasutatakse kõige enam autotööstuses katalüsaatorites, elektroonikatööstuses mikroskeemide valmistamisel, proteeside valmistamisel ning legeeriva komponendina juveelitoodetes. Mitmed Jaapani elektroonikatööstuse ettevõtted alustasid juba paar aastat tagasi uuringutega nikli ja vase kasutamise kohta mikroskeemide valmistamisel. Nissan Motor Co teatas aasta algul, et nad taastavad traditsiooniliste plaatina-roodium-katalüsaatorite kasutamise pallaadiumi liiga kõrge hinna tõttu. Odavamate materjalide kasutuselevõtu võimalusi uurivad ka Saksa tööstusettevõtted.

Hetkel kuum