Vene kommertspank sai kulla ekspordi loa

24. aprill 1998, 00:00

Kui Stockmanni kaubamaja reklaamib ennast hullude hindadega, siis samasugused hullud hinnad valitsevad ka pallaadiumiturul. Kolmapäeva pärastlõunal fikseeriti pallaadiumi hinnaks Londonis ajaloo kõrgeim noteering 380 USD/oz, mis on 40 dollari võrra kõrgem teisipäevasest ning 12% võrra kõrgem hommikusest fiksingust. Eile hommikul lisandus veel 10 dollarit ning hinnatõusul ei paista lõppu tulevat enne, kui Venemaa riigiduuma on uue valitsuse kinnitanud. Venemaa tarnib maailmaturule umbes 60% kogu vajaminevast pallaadiumist, seni on aga eksport külmutatud. Analoogiline situatsioon oli ka möödunud aastal, kui eksport Venemaalt katkes peaaegu pooleks aastaks ning pallaadiumi hind tõusis 250 dollarini unts. Nn füüsilise pallaadiumi tulevikulepingud katkestati tookord mõneks ajaks sootuks. Ka sel aastal on kauplemine füüsilise metalliga kuivanud kokku ning väärismetalli liisingu kuuintress on tõusnud kõrgemale 200 protsendist. Väärismetalle kasutav tööstus laenab-liisib tihti toorainedefitsiidi tekkimise korral toorainet pankadevaheliselt väärismetalliturult.

Venemaa esimese kommertspangana sai litsentsi kulla ja hõbeda ekspordiks Uneksimbank. Väärismetallide ekspordilubade eraldamine kommertspankadele ja suurematele tootjatele on osa Venemaa plaanist liberaliseerida väärismetallide ja -kividega seotud majandussektor, mis on seni olnud üks tugevamini tsentraliseeritud valdkondi. Tänini on tootjad sunnitud väärismetalli müüma riigi keskpangale, kuid tootjad pole rahul panga poolt kehtestatava ostu/müügihinnaga, mis on Londoni fiksingust tunduvalt madalam/kõrgem. Tulemuseks on kullatoodangu katastroofiline kahanemine. Venemaa on maapõues olevate kullavarude poolest kolmandal, toodangu poolest aga viiendal kohal maailmas. 1995. aastal toodeti riigis 142 tonni kollast väärismetalli, järgnevatel aastatel langes see 122--124 ja 106 tonnini. Käesoleva aasta toodanguks prognoositakse 100--120 tonni.

Kullasektori liberaliseerimine on arvatavasti seotud Venemaa kavatsusega luua Londoniga analoogiline rahvusvaheline kullaturg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing