29. aprill 1998 kell 22:00

Valitsus kaalub erakorralisi valimisi

Koonderakonna juhatus kogunes erakorraliste valimiste küsimust arutama eile õhtul kell kuus, kell 19.45 kogunes valitsuskabinet.

Siimann ütles ajalehtede liidus esinedes, et kuna koalitsiooni laiendamine ebaõnnestus ja Rahvaerakonnaga koostöölepe samuti ebaõnnestus, siis ta isiklik arvamus on, et võib-olla tuleks pöörduda rahva poole, edastas eile valitsuse pressiesindaja Daniel Vaarik. See tähendab erakorralisi valimisi.

«Vähemusvalitsusega võimul oldud aasta on olnud uue poliitlise kultuuri aasta, aga nüüd, aasta enne valimisi, on olukord muutumas,» ütles Siimann BNSi teatel ajalehtede liidus esinedes.

Rahvaerakonna peasekretär Indrek Kannik ütles BNSile, et on ebatõenäoline, et valitsusliit hakkab enesele ise umbusaldust avaldama. Järelikult võib valitsusjuht kavandada usalduse sidumist mõne seaduseelnõuga, lisas Kannik.

Koonderakonna juhatuse liige Tiit Vähi ütles, et tema teada pole põhiseaduse järgi usaldushääletus võimalik muul juhul, kui seoses mõne seaduseelnõu esitamisega. «Aga see ei anna võimalust erakorralisteks valimisteks,» lisas Vähi.

«Kui pidada silmas umbusaldushääletust, siis ma ei tea praegu ühtegi teist poliitilist jõudu kui koalitsioon ise või väike osa sellest, kes tahaks endale umbusaldust avaldada,» jätkas Vähi. Küsimusele valitsuse võimalikust tagasiastumisest vastas ta: «Poliitikas on nii, et kui on jõudu, tuleb minna edasi, kui tunned jõuetust, astu tagasi.»

Eesti Maarahva erakonna esimees Arnold Rüütel ütles, et vähemusvalitsusel on kindlasti raske töötada ja võib-olla on parem anda rahvale võimalus sõna sekka öelda. «Ilmselt üksmeelt ei saavutata, sest erinevate valitsusliidu erakondade suhtumine on erinev,» ütles Rüütel mõni tund enne kabineti kogunemist.

Põhiseaduse kohaselt astub peaministri tagasiastumise korral tagasi kogu valitsus, misjärel president nimetab uue peaministri kandidaadi. Kui riigikogu ei kiida esimest kandidaati ja ka järgmist kandidaati heaks, läheb valitsusjuhi kandidaadi ülesseadmise õigus riigikogule. Juhul kui kolmas peaministri kandidaat ei esita kahe nädala jooksul presidendile kinnitamiseks valitsuse koosseisu, kuulutab president erakorralised riigikogu valimised.

Hetkel kuum