6. mai 1998 kell 22:00

Farma juhid ei õpi

Tallinna farmaatsiatehase esime-se kvartali netokäive oli kolman-diku võrra väiksem kui möödunud aasta samal ajal. Puhaskasum oli koguni 5,4 korda viletsam. Aktsia hind Tallinna väärtpaberibörsil reageeris sellele suure langusega. Farmaatsiatehas ei ole siiani andnud täpset seletust, miks kasum kahanes. Kommentaarid on stiilis «ei kinnita ega lükka ümber».

Äripäeva arvates on kasumi vähenemine tingitud Venemaa turu ärakukkumisest.

Ravimitootja nigel käive ja kasum näitavad põhiliselt Vene turule orienteerumise riskantsust. Farma vahendaja FIRM-Mi abil saadud tollisoodustusele rajatud äriedu võib koostöö soikumisel lõppeda korraliku majandusliku põntsuga.

Halbadest tulemustest tingitud langust börsil kiirendas ettevõtte juhtide vassimine. Tallinna farmaatsiatehas on saanud negatiivseks näiteks börsiettevõtte tegevusest info jagamisel.

Firma on käitunud põhimõttel, et kui ettevõttes on midagi positiivset, tehakse selle ümber kõva PR-kära. Ebaõnnestumised aga vaikitakse maha.

Nii ka nüüd. Kvartali majandustulemused avaldati algselt ilma mingi kommentaarita. Loomulikult tekitab infoauk spekulatsioone ja kuna tulemused olid üllatavad, reageerisid investorid üle.

Selle asemel, et leppida olukorraga ja tunnistada väikest kaotust, firma keerutas ja vastu tuli võtta fataalne kaotus. Farmaatsiatehase aktsia kukkus kahe päevaga ligi 30%. Ravimitootja aktsia on teinud oma ajaloos läbi röögatu tõusu, kerkides 1996. a juuli fondiemissiooni järgselt 15 kroonilt 1997. aasta septembriks 212,5 kroonile.

Läinud aasta mais hakati levitama paljutõotavat infot edumeelsetest projektidest Venemaal. Need uudised innustasid investoreid ja andsid aktsia hinna tõusule hoogu juurde.

Kui hämamine novembris avalikuks tuli, tegi aktsia läbi vabalanguse. Patuoinaks tehti konkurent Olainfarm, ajakirjandus ja ettevõtte endine juhatuse esimees Priit Kivi.

Siiski on Farma suuromanikud kogu hinnarallist teeninud kopsaka taskutäie. Magnum Grupile oli osalemine Farmas suurepärane finantsinvesteering. Enamusosalus müüdi märtsis ca 95kroonise aktsiahinnaga Läti ravimitootjale Grindeks.

Läinudsügisene vahelejäämine blufiga tegevusest Venemaal ei ole farmaatsiatehast õpetanud. Vahetati küll välja juhtkond, samuti otsiti uus PR-firma, ettevõtte tegutsemismaneerid on jäänud aga ikkagi endiseks.

Lõpmatuseni investorid usaldusega mängida ei lase. Nii ei oska tõsiselt võtta ka Farma osalemist Poola farmaatsiaettevõtte Polfa erastamiskonkursil. Sellel nädalal toimunud aktsia hinna langusele võis kaasa aidata väärtpaberiturul liikuv spekulatsioon, et Poola projekt on samuti bluff.

Kui farmaatsiatehas kavatseb samasuguses stiilis äri jätkata, soovitab toimetus tal börsilt lahkuda. Siis jäävad talle vabad käed rahulikult omaette tegutseda ja mitte kedagi sellest teavitada.

Hetkel kuum