7. mai 1998 kell 22:00

Autotööstus upitab magneesiumitootmist

Märtsi lõpul toimunud naftat eksportivate riikide (OPEC) istung, kus lepiti kokku vähendada toodangut 1,245 mln barreli võrra, ei ole andnud soovitud tulemusi. Aprilli viimastel päevadel tulid teated, et eelmise kokkuleppe kolm võtmeriiki, Saudi Araabia, Mehhiko ja Venezuela, peavad konsultatsioone toodangukvootide veelkordse vähendamise üle. Konkreetsetest numbritest pole veel midagi teada, aga ilmselt vähendavad kõik kartelli liikmesriigid mingi kindla protsendi senisest toodangumahust. Kui kõik õnnestub, peaks lepe saama allkirjastatud 22. mail Viinis toimuval OPECi korralisel kokkusaamisel. Toornafta hind reageeris esialgu uudisele mõõduka tõusuga. Nädala teisel poolel aga kokkuleppe perspektiivid ähmastusid ning nafta hind langes taas.

Mitmed autotööstuse gigandid on viimasel ajal teinud kas otseseid või kaudseid investeeringuid magneesiumi tootmisse eesmärgiga kindlustada tööstusele pikaajalisi püsitarneid. Magneesiumi kasutatakse kergete sulamite valmistamiseks vähendamaks sõiduatode kaalu. Seni on magneesiumi laiemat kasutuselevõttu takistanud metalli suhteliselt kõrge hind (umbes 2500 USD/t) võrreldes alumiiniumiga, autotöösturite ebakindlus tarnete pidevuse suhtes ning soovimatus uusi tehnoloogiaid juurutada.

Viimasel ajal on autöösturid oma meelt muutnud ning magneesiumile ennustatakse suurt tulevikku. Nii sai Ford Motorsist 90 000tonnise aastatoodanguga magneesiumiprojekti suurinvestor Austraalias, Volkswagen teeb koostööd Surnumere magneesiumitehasega Iisraelis, General Motorsil on pikaajalised koostöölepingud Kanada, Norra ja Venemaa tehastega.

Autotööstuse interventsioon magneesiumitööstusesse lubab prognoosida metallitoodangu olulist kasvu lähiaastatel. Metallitoodangut plaanivad suurendada nii «vanad tegijad» (Kanada, Iisrael ja Venemaa), kui ka uustulnukad (Island, Kongo ja Austraalia). Analüütikud prognoosivad magneesiumi kogutoodangu kasvu praeguselt 480 000 tonnilt 895 000 tonnile aastaks 2005, mis teeb aastaseks kasvuks umbes 14 protsenti.

Hetkel kuum