21. mai 1998 kell 22:00

Vald tahab soomlaselt Alatskivi lossi ära võtta

Alatskivi vallavanema Ülo Musta sõnul andis vallavalitsus viis aastat tagasi munitsipaalomanduses olnud Alatskivi lossi 50 aastaks rendile ASile Euro Trade. Lossi rendile võtnud firma juht Reijo Tossavainen annab Soomes välja ajalehe Valkealan Sanomat. Tossavainen sai rendile 11 hektarit munitsipaalmaad, mis oli tagatiseks pangast võetavale laenule. Rendilepingu sõlmimisest alates pole Soome ärimees investeerinud Alatskivi lossi ühtegi senti.

«Uskusin ärimehe lubadust ehitada lossi luksushotell ja tervisekeskus,» räägib vallavanem. «Rajatav puhkekompleks oleks valda meelitanud turiste ja andnud juurde uusi töökohti.»

Ülo Must ütles, et esimesed kirjad saatis Alatskivi vald Tossavainenile eelmise aasta mais, kuid Tossavainen pole neile vastanud. Vallavanem tunnistas, et keegi ei osanud sellist olukorda ette näha, sest soomlane maksis ja maksab seni korralikult renti. Lossi rendisumma on praegu 29 000 krooni kuus.

Must lisas, et tal ei ole õnnestunud Tossavaineniga kontakti saada. Ainuke suhtlemisvahend vallavanema ja ärimehe vahel on olnud faksiaparaat, hiljuti faksis Tossavainen siiski, et soovib kokkusaamist.

«Vald on seisukohal, et rendilepingut tuleb muuta ja vald peab saama garantii, et investeeringud tulevad,» lausus Must. «Kui Tossavainen garantiid ei anna, oleme sunnitud pöörduma Tartu maakohtusse rendilepingu lõpetamiseks.»

Rendilepingus pole kirjas ehitus- ja restaureerimistähtaegu ega varakindlustuskohustust, kuid rendilevõtja peab hoidma objekti korras.

Muinsuskaitseameti Tartu inspektsiooni inspektori Mart Siilivaski sõnul tuleb teha ekspertiis, et välja selgitada, kui palju on Alatskivi loss viie aasta jooksul lagunenud. Siis saab algatada rendilepingu lõpetamise, lausus ta. Siilivask lisas, et kahjusumma on välja arvutatav ja ekspertiisi tegemisel saab aluseks võtta ka fotomaterjali.

Rendilepingu lõpetamise järel võib vallavolikogu otsustada, kas ta annab lossi uuesti rendile või müüb maha. Alatskivi loss on riigi kaitse all, seetõttu on seaduse järgi ostueesõigus kohalikul omavalitsusel ja riigil.

ASi Kinnisvaraekspert Tartu büroo hindaja Neeme Kärbo sõnul jääb lossi turuväärtus vahemikku 700 000--900 000 krooni. Vallavanema andmetel on lossi bilansiline väärtus üle 2 miljoni krooni.

Hetkel kuum