27. mai 1998 kell 22:00

Kone ja Toshiba sõlmivad liftiliidu

Kone on koostöös domineeriv pool. See on maailma suuruselt kolmas liftitootja USA Otise ja ?veitsi Schindleri järel. Kone käive on 31,3 miljardit Eesti krooni, aastas toodab ta 20 000 ja hooldab 440 000 lifti. Firma on maailma juhtivaid eskalaatorivalmistajaid ja see positsioon tugevneb pärast ühinemist veelgi.

Jaapani kontserni Toshiba kogukäive on 617,4 miljardit krooni ja liftitootmine hõlmab sellest 10,26 miljardit. Aastas toodab ta 10 000 ja hooldab 80 000 lifti.

Läbirääkimistel Toshibaga aitas Konel edu saavutada tema nn uus leiutis mono space ehk ilma masinaruumita lift.

«Me teeme juba pikka aega koostööd, kuid lähenemises sai otsustavaks just see uus leiutis,» ütles Kone tegevdirektor Anssi Soila. Konet huvitab laiem pääs Jaapani ja Hiina turule ning Toshibat omakorda Kone uus toode.

Kone ja Toshiba liftitootmisüksuse ühinemise alguseks on litsentsikokkulepe. Leping annab Toshibale ainuõiguse Kone teatud tehnoloogiliste lahenduste kasutamisel ja mono space'i turustamisel Jaapanis, Hiinas, Hongkongis, Indoneesias, Malaisias, Taiwanis ja Singapuris.

Firmad loovad ühise töögrupi, mis uurib nende võimalusi liftide ja eskalaatorite tootmisel ja teenindamisel kogu maailma ulatuses. Peale majandusliku säästu on ühinemine Konele psühholoogiliselt väga oluline. Kone, mis endiselt on asutajaperekonna Herlini kontrolli all, on oma mainet rikkunud 1990. aastate algul tehtud rumala tehinguga. Siis müüs ta oma kraanatootmisüksuse odavalt Rootsi Industri Kapitalile. Firma sai uueks nimeks KCI, seda on saatnud suur edu ja tema börsiväärtus on hakanud lähenema Kone omale.

Nüüd on Kone jälle tõusuteel ja loodab oma mulluse 520miljonilise kasumi tänavu kahekordistada. DI-ÄP

Hetkel kuum