28. mai 1998 kell 22:00

Estonia kontserdisaalis, 29. mail kell 19

C. Debussy «Pélleas ja Melisande»

Täna õhtul kõlab Estonia kontserdisaalis Eestis esmakordselt kontsertettekandes Claude Debussy' ooper «Pélleas ja Melissande», mis on kirjutatud Maurice Maeterlincki samanimelise näidendi alusel.

Esimeseks nüüdisooperiks peetava «Péllease ja Melisande» esitajaskond on väärikas. Arvo Volmeri juhatatud ERSO ees seisavad täna õhtul solistidena sopran Suzanne Mentzer USAst, kelle ees on avatud nii New Yorgi Metropolitan Opera, Milano La Scala kui ka teised maailma juhtivad ooperiteatrid, Gérard Théurel Prantsusmaalt, bass Maksim Mihhailov Moskva Suurest teatrist jt. Eesti lauljatest teevad solistidena kaasa Ain Anger ja Valentina Taluma. Kaastegevad on ka Ellerhein ning RAM.

Nädalavahetusel esietendub Altja kõrtsis Rakvere teatri suveetendus «Päikesehelk», mida kirjeldatakse kui vesterni paroodiat tõeliste meeste, viski ja tukivinguga. Üllatusena sisaldab pileti hind ka jooki ja einet. Etenduse tõlkis ja lavastas Rein Oja. Näidend sai tuntuks 1981. aastal, kui võitis New Yorgi lühinäidendite võistlusel esimese preemia.

Järgmine nädal on meie muusikaelus tähelepanuväärne, sest neljal õhtul esitavad vaieldamatult maailma tippu kuuluvad, plaadifirma ECM välja valitud muusikud Arvo Pärdi, Alfred Schnittke, Erkki-Sven Tüüri jt rahvusvaheliselt palju vastukaja leidnud teoseid. Esitajaskond on aukartustäratav: Rootsi Raadio koor, Paul Giger, Kim Kashkashian ja loomulikult Eesti Filharmoonia kammerkoor Tõnu Kaljuste juhatusel. ECM on kaubamärk, mida iseloomustab elitaarsus ja väga kaalutletud valik esitajate ja teoste osas.

Briti kunstnik Tony Cragg, kelle eksponaatidega saab tutvuda Tallinna kunstihoones, on põnev skulptor -- ta armastab eksperimeteerida erinevate materjalidega, mis annab ootamatult vahvaid tulemusi. Tony Craggi töövahendiks on kips, pronks, vaha, klaas jms. Väljapanek hõlmab läbilõiget 1980--1990. aastail loodust. Kunstniku senised saavutused on silmapaistvad: ta esindas Suurbritanniat 43. Veneetsia kunstibiennaalil, ta on Turneri auhinna omanik, Briti kuningliku akadeemia liige.

Hetkel kuum