28. mai 1998 kell 22:00

Euroopa börsid tõusuteel

Euroopa fondide areng on suures osas analoogne sellega, mis on toimunud USAs alates 1980. aastate keskpaigast. Põhjuseks on asjaolu, et pensionifondide osa pensionisüsteemis kasvab järjest, väidab investeerimispank Salomon Smith Barney (SSB) oma värskes uuringus.

Fondide vara poolest jääb Euroopa USA-le veel kaugelt alla. Ühendriikides on fondide käsutuses 4900 miljardit dollarit, mis moodustab 57% riigi sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Eurooplased on säästnud fondides 1800 miljardit dollarit, mis moodustab 23% Lääne-Euroopa SKTst. Et jõuda ameeriklastega ühe pulga peale, peaksid eurooplased säästma veel 2500 miljardit.

Viimase 12 aastaga on USA fondide raha aktsiatesse paigutamise osakaal tõusnud 23 protsendilt 55-le. Euroopas on praegu fondikapitalist 38% aktsiate all. Et saavutada USAga võrdne osakaal, peaks Euroopas aktsiaturule lisanduma 300 miljardit dollarit.

SSB analüütik Caroline Méroz prognoosib, et aastal 2008 on Euroopa fondikapitalist 50% paigutatud aktsiatesse.

Viimaste aastate arengu kohaselt süveneb Euroopas tendents, et fondid eelistavad oma maa firmade aktsiatele välismaa omi. Näiteks 1997. aastal ostsid eurooplased välismaa aktsiaid 80 miljardi dollari eest ehk rohkem kui kuue eelmise aasta jooksul kokku.

SSB prognoosib veel, et USA investeerijad, kes tugeva dollari ja New Yorgi börsi kursside jätkuva tõusu tõttu on püsinud viimastel aastatel kodusel aktsiaturul, naasevad sel aastal Euroopa aktsiaturule. Jaapani huvi teiste riikide vastu suurendab jälle nõrk jeen: kui näiteks Jaapani fondide kapitalist kas või 1% peaks tulema Euroopasse, siis tähendab see 7 miljardit dollarit.

Loodav Euroopa majandus- ja rahaliit (EMU) mõjub ergutavalt Euroopa aktsiaturgudele, tuues sinna juurde raha, mis omakorda kergitab aktsiate kursse ja tekitab tõelise börsibuumi. Seda ennustab USA hiidfond Fidelity.

Fidelity põhjendab oma seisukohta väitega, et Euroopa firmadest suur osa ei ole seni börsil noteeritud, kuid järjest rohkem hakkab neist seda tegema, mis loob Euroopas uue börsikultuuri.

Peale selle saab EMUs koostada väga mitmekesise aktsiaportfelli, ilma et sellega kaasneks valuutariski. See asjaolu on investeerijatele suur eelis, rõhutab Fidelity. DI-ÄP

Hetkel kuum