10. juuni 1998 kell 22:00

Projektoritel palju võimalusi

Peamiselt kilede näitamiseks mõeldud grafoprojektor on Eesti büroodes üsna levinud. Multimeediaprojektor saadi grafoprojektori ja selle lisaseadme LCD- ehk vedelkristallpaneeli kokkuehitamisel. Tavalise grafoprojektoriga ühendatav LCD-paneel teeb võimalikuks nii arvuti- kui ka videopildi näitamise.

Valgusvoo poolest on võimsamad grafoprojektorid, mille valgusvoog on kuni 11 000 luumenit, multimeediaprojektoril umbes kümme korda vähem. Tugevam valgusvoog nõuab küll ka suuremat ruumi ja ekraani. Samas on 11 000 luumenit kilede näitamiseks liiga palju, korraliku värvilise pildi saab kätte 4000--6000 luumeniga.

Täiesti rahuldava pildi saab grafoprojektoriga kätte ka 6000 luumeniga. Olulist vahet grafo- ja multimeediaprojektori pildi kvaliteedis ei ole, ilusam pilt saavutatakse grafoprojektoriga. Multimeediaprojektoriga näidatav arvutipilt on hea, kuid video jääb kvaliteedilt alla ka televisioonipildile.

Odavaim grafoprojektor maksab 3000 krooni, nende keskmine hind jääb alla 10 000 krooni piiri. Hea optika ja valgustugevusega grafoprojektor võib maksta 30 000 krooni.

Korralike multimeediaprojektorite hinnad algavad 60 000 kroonist. Video- ja arvutipilti näitava projektori hind võib ulatuda 140 000 kroonini. Projektori hind sõltub aparaadi valgusvoost, lahutusvõimest, optikast, kaalust, lisavõimalustest jms.

Grafoprojektor võiks olla igas vähemalt paarikümne töötajaga firmas, kus korraldatakse nõupidamisi ja töötajate koolitust.

Multimeediaprojektoreid seevastu rohkem renditakse kui ostetakse, sest tavalises firmas seda iga päev vaja ei lähe. Suures firmas ilma multimeediat näitava projektorita aga läbi ei saa. Lisaks kergendab see rahvusvahelistel firmadel välispartneritega suhtlemist. Pealegi täiendavad grafo- ja multimeediaprojektor teineteist.

Multimeediaprojektorid peaksid olema koolitus-, reklaami- ja disainifirmades. Ühel esitlusel võib kasutada mõlemat projektorit, lisaks ka tavalist tahvlit.

Hetkel kuum