11. juuni 1998 kell 22:00

Põhjala läheb üle ühisele laskemoonale

Uue firma käive tuleb 2,7 miljardit Eesti krooni ja seal hakkab tööle 1400 inimest. Peale selle loovad rootslased ja soomlased ka ühise püssirohu ja lõhkeaine tootmise ettevõtte, mille käive tuleb 810 miljonit Eesti krooni. Niisugune riigipiire ületav kaitsealane koostöö on esimene omalaadne Euroopas.

Rootsi Celsiuse esindaja Per-Erik Forsmark ei varja rahulolu tehingu üle, kinnitades, et kaitsetööstuse struktuur hakkab järjest kiiremini muutuma, mistõttu ei tohi koostööga viivitada. Saavutatud otsust nimetas ta vaimse küpsuse tulemuseks.

Celsius on juba enne väljendanud huvi Norra firmade Raufoss ja Kongsberg Gruppen ostmise vastu, kui Norra riik peaks nende aktsiad müüki panema. Praegu kuulub Celsiusele 15% Raufossi aktsiatest.

Loodav laskemoonafirma Nammo Group tuleb Norrasse. Selle suurimaks aktsionäriks saab Norra Raufoss (40%), Rootsi Celsius ja Soome Patria saavad kumbki 27,5% aktsiatest. Uue firma tegevdirektoriks nimetati Olaf Valeur Raufossist.

«On loomulik, et Raufossist saab ühisfirma suurim osanik, sest laskemoonatootmine on tema põhiala,» ütles Forsmark. Firma spetsialiseerub käsirelvade laskemoona, raketimootorite ja pürotehniliste toodete valmistamisele. Nammo Group tõuseb laskemoonatööstuses Euroopa kolme-nelja suurema ettevõtte hulka.

Teiseks asutavad Celsius ja sajaprotsendiliselt Soome riigile kuuluv Patria ühisfirma Nordic Explosive, mis spetsialiseerub püssirohu ja lõhkeaine valmistamisele, mida saab kasutada nii sõja- kui ka tsiviilotstarbeks. Ettevõtte aktsiatest saab Celsius 60% ja Patria 40%.

Celsiuse tegevdirektor Lars Josefsson peab oluliseks, et tema firma saab aktsiate kontrollpaki, sest näeb selles suurt arengupotentsiaali ning pealegi on Celsiusel selles vallas Euroopa kohta hea tehnoloogiline baas ja kompetents. Nordic Explosive'i ühendamist Nammo Groupiga ei pidanud Josefsson otstarbekaks.

Mõlemad tehingud vajavad Rootsi, Norra ja Soome valitsuse heakskiitu. Kuna ühinemised annavad garantii, et Põhjala kaitsetööstus jääb püsima, loodavad kaitsetöösturid, et poliitikud toetavad neid. DI-ÄP

Hetkel kuum