25. juuni 1998 kell 22:00

Jaapani jeen liigub taas allamäge

Nädalatagune USA ja Jaapani ühisinterventsioon, mis tugevdas jeeni kurssi peaaegu viie protsendi võrra, hakkab tasapisi oma mõju kaotama. Kolmapäeval tõusis dollari kurss taas üle 140 USD/JPY taseme. Turud ei usu, et Jaapan on võimeline sooritama pangandus- ja maksureformi, mis aitaks saareriigi majandusel mõõnast üle saada. Lisaks nõrgendas jeeni kuuldus, et Hiina teeb ettevalmistusi jüääni devalveerimiseks. Viimast loetakse peamiseks põhjuseks miks Ameerika Föderaalreserv otsustas ühineda Jaapani Panga interventsiooniga. Mõned analüütikud on isegi seda meelt, et interventsioon toimus president Clintoni tungival nõudmisel seoses presidendi eile alanud Hiina visiidiga.

Turud ootavad endiselt uudiseid Jaapani majandusreformi kohta. Sündmuste käiguga pole ilmselt rahul ka Ühendriikide pool. USA aserahandusminister Lawrence Summers sõnas kolmapäeval, et interventsioon andis Jaapanile võimaluse majandussituatsiooni parandada, kuid saareriik vajab maksu ja kulutuspoliitika edasiarendamist ning pankade tegevuse muutmist läbipaistvamaks.

Saksa marga suhtes langes dollar kolmapäevaselt 1,8015 margalt 1,795-le eile õhtul. Marka tugevdas IMFi uus laenulubadus Venemaale. Teisipäeval teatas president Jeltsin, et finantskriis oli taas võtmas ohtliku pöörde, mis tingis marga nõrgenemise nädala esimesel poolel.

Ameerika Ühendriikides avaldati eile esimese kvartali majanduskasvu näitajad. USA sisemajanduse kogutoodang kasvas 5,4%, mis oli prognoositust (5,0%) suurem.

Hetkel kuum