«Nii «kauni» idee rakendumisel taastatakse Tallinnas jälle olukord, kus hästi elavad vaid need, kes valitseva võimu esindajatega hästi läbi saavad. Ülejäänutele näidatakse lihtsalt ust,» hüüatab Tallinna ekslinnapea ja Arengupartei liige Hardo Aasmäe.
«Võtame näiteks hotelliomaniku, kes soovib hotelli renoveerida. Renoveerimise käigus tahab hotelli omanik ehitada 1000 meetrit magistraaltoru. Vesi on linna käes. Kui toru on valmis, liidab linnas valitsev ühendvõim selle toru külge tasuta kõikide sõprade ja tuttavate ettevõtted. See on võimalik, sest kontroll puudub,» toob Aasmäe ühe näite varitsevatest ohtudest.
Price Waterhouse'i konsultant Hardo Pajula on Tallinna plaanide peale sõnatu. «See on viimase aja halvim signaal ja ma asetaksin need teesid kõrgemale isegi jooksevkonto defitsiidist,» ütleb ta. «Järgmise uuendusena soovitan ma sisse seada vabariigi direktori ametikoha.»
Tallinna volikogu esimees Edgar Savisaar nimetab teeside väljatöötamist koalitsiooni ideeks. Ta lisab, et samal põhimõttel juhitakse paljusid Lääne-Euroopa riikide suurlinnu.
Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus ei võimalda eri ametikohtade ühendamist ja seetõttu esitas Keskerakonna fraktsioon Tallinna juhtimise teesid siseministeeriumile arvestamiseks uue eelnõu väljatöötamisel.
«Ootan päeva, mil näen siseminister Olari Taali ja siseministeeriumi kantsler Vahur Glaase nägusid, kui nad nii rumala seaduse eelnõu riigikogu ette peavad viima,» unistab Aasmäe. «Lollile on ka selge, et nende teeside väljatöötamine on sulaselge jama ja ehedal kujul nõukogude võimu taastamise katse. Teesid töötati välja, sest sooviti praegust linnapead Ivi Eenmaad kiusata,» lisab ekslinnapea irooniliselt.
Poliitikud ei hoia Keskerakonna plaanide jõustumisel tekkivat olukorda kirjeldades värvi kokku.
Volikogus Keskerakonna kava vastu hääletanud Isamaa liider Mart Laar nimetab seda propagandaürituseks, riigikogu liige ja endine sotsiaalminister Toomas Vilosius ütleb end ametkondade ühendamist lausa kartvat.
Idee laidavad maha ka riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Tiit Käbin ja õiguskomisjoni esimees Daimar Liiv. Riigikogus on veel terve mõistusega inimesi, kes ei lase diktaatori luulusid ellu viia, lisab Liiv ärritunult.
Politoloog Rein Toomla on veendunud, et seadusandliku ja täidesaatva võimu lahususe eiramine toob ainult hetkelist kasu ühele persoonile või tema erakonnale. Sellega kaob kontroll täidesaatva võimu üle ja ainult jumal teab, mis see endaga tulevikus kaasa toob, leiab ta.
Kreenholmi Valduse ASi peadirektor Meelis Virkebau ütleb, et ettevõtte juhid on väsinud linnavalitsuse ja linnavolikogu liivakastimängudest. Virkebau leiab, et ametikohtade ühendamine võib ettevõtlust mõjutada küll.
Finest Hotel Groupi peadirektor Toomas Sildmäe võtab Keskerakonna plaani huumoriga. Kui linnavolikogu esimehe ja linnapea ametikohad ühendatakse, võiks ühendada ka parlamendi spiikeri ja peaministri ametikohad. «Päris naljakas oleks.»
Sildmäe kahe ametikoha ühendamisele loogilisi põhjusi ei leia. «Arvan, et selle taga on kellegi isiklikud ambitsioonid.»
ASi Merko Ehitus juhatuse esimees Toomas Annus on üks väheseid, kes ametikohtade ühendamises ka midagi head näha oskab. See lihtsustab ju asjaajamisi, tõdeb ta.
«Täna elame olukorras, kus ettevõtja ootab ametnikult kaks aastat vastust oma küsimustele. Võib-olla saab ametikohtade ühendamisel korra majja,» lisab Annus.
ASi Tõnisson Kinnisvara peamaakler Raul Reino leiab, et süsteemi käivitudes tasub võimul oleva erakonnaga sõber olla. Kui võimul olev erakond ei meeldi, tuleb leplikult kannatada ja valimisi oodata.
ASi Norma Grupp nõukogu esimees Jüri Käo ütleb, et juba praegunegi olukord linnas toob ettevõtlusele ja majandusele kahju.
Olukorra parandamiseks soovitab Käo tööle võtta apoliitilise linnadirektori, kes tegelikult peakski juhtima ettevõtlust ja linna.
Linnadirektori tööle võtmise mõtte kiidavad heaks ka Sillamäe linnapea ja endine Tallinna linnapea Jaak Tamm, ekspeaminister Tiit Vähi ja ASi Pakterminal nõukogu esimees Aadu Luukas.
Luukas lisab, et tema ei ole põhimõtteliselt eri ametikohtade ühendamise vastu. «Sellest sünnib majanduslik kasu. Võimulahusus on võimalik ka kahe ametikoha ühendamisel,» ütleb suurärimees Luukas.
Sügisel näeb, kas riigikogu kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse parandamisega poliitilise pretsedendi loob.
Seotud lood
Sujuv makseprotsess on ülimalt tähtis osa e-poe ostukogemusest. Kogu vaev ja pingutus kliendile meeldiva ostukogemuse pakkumisest võib minna luhta, kui toote eest tasudes tabab klienti mõni ebameeldiv üllatus või takistus. Selleks võib olla nii soovitud makseviisi puudumine, tehnilised takistused toimingu lõpuleviimiseks kui ka ebamugav makse kinnitamise protsess.
Enimloetud
3
Omanik: “Ega see otsus kergelt ei tulnud.”
4
Lisatud Põlvamaa ettevõtete TOP
Hetkel kuum
Omanik: “Ega see otsus kergelt ei tulnud.”
Tagasi Äripäeva esilehele