16. juuli 1998 kell 22:00

Kunstimüümise kunst

Obu galerii Tartus kuulub omaenese pilte müüvale kunstnikule Navitrollale ning miljoneid kroone teeninud pankrotihalduritele Arno Mägile ja Aivar Leismannile. Aastase tegutsemisaja jooksul on galerii jõudnud märkimisväärse, üle 200 000 kroonise kuukäibeni.

«See on hea käive ka Tallinna oludes,» tunnistab Tallinna vanalinnas asuva Draakoni galerii galerist-müüja Liivi Oidsalu.

Navitrolla, kodanikunimega Heiki Trolla, kinnitab, et Obu galerii haldajal OÜ-l Latimeeria on tõsine plaan rajada Tallinna filiaal. Praegu otsitakse pealinnas sobivaid ruume.

Navitrolla sõnul peab galeriis alati olema kunsti nii tavatarbijatele kui sihipärastele kunstiarmastajatele.

On kunstnikke, kelle pildid peavad galeriis kindlasti müügil olema, rõhutab Navitrolla. Trendikate kunstnikena nimetab Obu galerii juhataja Lembi Randma Jüri Arrakut, Navitrollat, Jüri Mildebergi ja Peeter Mudistit.

Tartus asuva Tuvikese kunstipoe ühe omaniku Küllike Tuvikese sõnul ei pea trendikunstnike teosed tingimata müügil olema.

«Üldjuhul müüme kaasaegsete kunstnike pilte,» tutvustab Navitrolla oma müügistrateegiat. «Elavate kunstnikega saab hinna üle kaubelda.»

Navitrolla sõnul määrab teose hinna eelkõige kunstniku nimi. Oluline kunstiteose puhul on ka nn tabamatu hea, mille leidmises galeriid omavahel tegelikult konkureerivad.

Kui pilt jääb galeriisse pikemaks ajaks seisma, siis hinda ei alandata. «Väärt kunstiteosed ei lähe seistes odavamaks,» on Navitrolla veendunud.

Aivar Leismanni sõnul polnud neil galeriid asutades eesmärgiks kasumit teenida. «Hea, kui ots otsaga kokku tuleme,» räägib ta. «Galeriid tehes saad hea ülevaate, missugune kunst üldse liigub.»

Obu galerii omanikud on galeriisse investeerinud umbes miljon krooni. Üle poole sellest moodustavad kunstnikelt ostetud teosed, mida galerii eksponeerib müügiks siis, kui parasjagu näitust väljas pole.

Kunstnik Ado Lille sõnul müüvad paljud kunstnikud nagu temagi Tartus edukalt väiksemamõõdulisi töid, näiteks graafikat. «Tartus pole galeriid suurte teoste müümiseks,» kurdab peamiselt suuri maale maaliv Lill.

Kunstiäri tehakse ka väljaspool galeriid. Galeristid nõustavad ettevõtjaid kunsti soetamisel ja rendivad pilte välja. «Rentimine on hea võimalus pilte ladustada,» muigab Navitrolla, viidates ruumikitsikusele.

ASi Media House (endine AS AGE Media) pearaamatupidaja Reet Nipperi sõnul ripub nende uues kontoris seitse renditud Navitrolla maali.

«Rentides ei pea hetkel märkimisväärselt suurt summat maksma,» räägib Nipper. «Samas tagame igal aastal pilte rentides piltide vahelduse.»

Obu galeriis enimmüüdavad kunstnikud:

Navitrolla (maal ja graafika),Jüri Mildeberg (graafika),Ove Maidla (fotograafika),Kadi Kuremaa (graafika),Sven Saag (maal ja graafika),Maie Helm (graafika),Reti Saks (graafika),Priit Pärn (graafika)

Hetkel kuum