Börsile jõudsid taas veidi paremad päevad

20. juuli 1998, 00:00

Juuli kolmas nädal tõi tõepoolest kaasa aktsiahindade kauaoodatud tõusu. Nädalaks prognoose tehes oli enamik analüütikuid reserveeritud, kuid optimistlikud, välisinvestorite reaktsioon ühelt poolt Hansapanga ja Hoiupanga liitumisele, teiselt poolt Venemaa sündmuste positiivsele arengule ületas aga kõik lootused.

Välisinvestorite, eriti aga soomlaste suurhuvi tegi võimalikuks lääne suurte turgude suvise suurtõusu jõudmine küpsesse staadiumi, kus hinnad jõuavad optimaalsele tasemele või pisut kõrgemalegi ning paljude investorite meelest muutub mõttekaks kasumi ümberpaigutamine suurema tõusupotentsiaaliga varadesse. Välisinvestorite jaoks suurima riskiteguri, Vene sündmuste soodne käik andis Eesti aktsiatele rohelise tee ning siinsete suurpankade liitumine hea põhjuse. Tõsi, tõusu taga võib olla samuti muid tegureid, arvestades kuuldusi ühe suure investori ilmumisest Helsingi börsile.

Aktsiahindade reedene käik näitas, et kasumivõtjad ei saanud nädala lõpul ülekaalu. Hommikuks tehingukorraldused sisse andnutele tuli päeva jooksul vaid vähest lisa ning ostuhuvilised kaalusid selle kindlalt üles.

See näitab, et optimism on väikesel turul kiire tekkima ning algavalt nädalalt võiks oodata vähemalt stabiilset kauplemist, kui mitte väikest tõusu. Arvestame ka, et seoses pankade ühinemise jõudmisega lõpusirgele peaks Hoiupanga luukerede avalikkuse ette kandmine läbi olema (kuigi Tallinna Pangas võib sarnane protsess alles ees olla) ja seega ka aasta halvimad kodused uudised loodetavasti kuuldud. Praegusel hinnatasemel õigustavad vähegi mõistlikud poolaastatulemused mõningast tõusu kindlasti. Loomulikult on igasuguse olukorra paranemise eelduseks positiivse stsenaariumi jätk Venemaal.

Esialgu tundub, et on alust Venemaalt häid uudiseid oodata. Juba möödunud nädal tõi neid kaks.

Esimene oli muidugi (etteaimatav) teade, mille kohaselt IMF soostus venelastele teatud tingimustel abi andma. Neljapäevaõhtune teade selle kohta, et valitsusel õnnestus pärast halba hommikupoolikut maksupaketi põhipunktid siiski läbi suruda, oli aga pingsalt oodatud ning seega eriti meeldiv.

Vene valitsuse edu konfliktis opositsiooniga annab ka õigustuse IMFi sammudele ja lubab abi kordumist tulevikus.

See peaks eriliselt rõõmustama Norma ja Forekspanga investoreid, kuid nagu varem öeldud, on see kogu siinse börsitõusu vältimatuks eelduseks laiemalt.

Algav nädal peaks selgust tooma veel ühes segases küsimuses, nimelt kahe kadunud börsiaktsia osas. Rakvere lihakombinaadi suhtes on investoreid rõõmustav otsus juba langetatud ning teisipäevast alates kaubeldakse aktsiatega börsi lisanimekirjas.

Kalevi suhtes on oodata noteerimiskomisjoni otsust ning vähemalt ettevõtte enda juhtkonna lootused on tõsta aktsia börsi põhinimekirja. Arvestades kummagi ettevõtte potentsiaali ja varasemat populaarsust investorite seas peaks nad kindlasti kuuluma börsi juhtivate aktsiate sekka.

Lõpetuseks tuleks ära mainida, et sugugi mitte kõik aktsiad ei ole hetkel välja tulemas oma madalseisust. Viimastel kuudel juhtivaks tööstusaktsiaks pürgiv Harju Elekter jõudis neljapäeval-reedel uutele rekordtasemetele. Leidku ta peatselt järgijaid!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing