21. juuli 1998 kell 22:00

TV1-l lasub suur maksekohustus

Eelmisel suvel müüs ESTV Tallinna Pangale 15 miljoni krooni eest 10% intressiga võlakirju. ESTV finantsseisundit tundva allika sõnul on ettevõttel kohustusi 50--60 miljoni krooni eest, samas ulatuvad firma varad sellest summast vaid pooleni. Allika sõnul ei kavatse Ühispank, kellega Tallinna Pank liitub, tõenäoliselt ESTV võlakirjaemissiooni pikendada. Allika hinnangul on juhul, kui ESTV võlakirjade tasumiseks raha ei leia, võimalikud kaks varianti: ESTV läheb panga omandusse ning telekanalile proovitakse leida välisinvestorit või läheb ESTV pankrotti ning telekanal TV1 lõpetab tegevuse.

Oleg Sõnajalg ei nõustunud võlakirjadega seotut kommenteerima enne tagasiostukuupäeva 28. juulit.

Suurem osa ESTV laenudest on saadud Tallinna Pangalt, kokku umbes 30 miljonit krooni, mis osaliselt on tagatud isiklike käenduslepingutega. Tallinna Panga avalike suhete juht Eero Raun ei soovinud ESTVga seotut kommenteerida.

Sõnajalad ega TV1 esindav advokaadibüroo Heta ei soovinud Eesti Sõltumatu Televisiooni finantsseisundit kommenteerida.

Eelmisel neljapäeval esitas Eesti Televisioon Ühispangale nõude tasuda panga garanteeritud TV1 enam kui kahe miljoni kroonine võlg, mille TV1 on jätnud tasumata ETVga sõlmitud reklaamimüügi lepingu järgi.

Ühispanga laenudirektor Andrus Kimber ütles eile õhtul, et praegu on TV1 ise suuteline võla tasuma, nii et Ühispank ei pea kõnealust 2 mln krooni välja maksma.

AS Meediakorp esitas läinud nädalal Julianus Inkassole võlanõude 243 000 kroonile, mida Eesti Sõltumatu TV ei ole maksnud Eesti Ekspressi kristliku suunitlusega lisalehe A&O kirjastamise eest. Meediakorpi ja ESTV esindajad kohtusid eile õhtul ja jõudsid Oleg Sõnajala sõnul positiivse lahenduseni.

Reedel Eesti Päevalehes avaldatud kuulutuse peale, mille järgi Julianus Inkasso koondab võlanõudeid Eesti Sõltumatu Televisiooni ASi vastu, on inkassofirmaga selle juhi Kaupo Kuusiku sõnul kontakti võtnud mitmed ettevõtted, kelle nõuded ulatuvad kümnest tuhandest paarisaja tuhande kroonini.

Tallinna haigekassa direktori Eve Karmo sõnul maksis ESTV viimati ravikindlustusmaksu 1997. aasta novembris. Reedese seisuga on Sõnajalgade võlg koos viivisega haigekassa ees 118 000 krooni.

Andres Sõnajalg ütles eile, et ettevõtte ravikindluse võlg tasutakse tasaarvelduse korras enammakstud käibemaksu arvelt.

Eile õhtul oli TV1 ruumides on Äripäeva ajakirjanikul väga raske teletöötajateni pääseda, sest uudistetoimetuse juhataja Nele Laanjärv ei lasknud oma alluvatel astuda ühtki ettemõtlematut sammu. Nii vastaski Laanjärv eile õhtul kell viis ise kõikidele küsimustele ja rääkis ise kõikide teletöötajate nimel.

TV1 ei ole mingil juhul pankroti äärel, kinnitas Laanjärv. Kogu loo taga on vaid ühe mehe isiklik viha TV1 vastu. Oleme probleemidest üle saamas ja lahendus on leitud, kinnitas Laanjärv. Kõige enam kannatavad Laanjärve väitel teletöötajad. «Nad ei ole milleski süüdi,» ütles Laanjärv ja näitas inimtühja stuudiot.

Hetkel kuum