26. juuli 1998 kell 22:00

Tavalise mehe tavatu ülesanne

Obuchi edestas parteiliidri valimistel Seiroku Kajiyamat, keda toetasid finantsturud, ning Junichiro Koizumit, kelle LDP noored reformaatorid olid oma esindajaks valinud.

Obuchi ees, kes isikliku karisma puudumise tõttu on partei siseringkondades saanud hüüdnime «tavaline mees», seisab ülesanne tuua maailma suuruselt teise majandusega riik välja Teise maailmasõja järgse aja rängimast majanduskriisist.

Parlamendi alamkoda, kus LDP-l on 13-liikmeline enamus, nimetab peaministri ametisse 30. juulil. Samal päeval teeb Obuchi teatavaks ka uue valitsuskabineti. Eriti tähtsaks loetakse rahandusministri valikut, kelle poliitiline vastutus võib Obuchi sõnul olla isegi suurem kui peaministril.

Selle hetkeni on Obuchil hingetõmbeaega. Kui aga Jaapani opositsiooniparteid valikut heaks ei kiida, võib reformideks vajaliku poliitilise toetuse puudumine viia ennetähtaegsete valimisteni.

Jaapani majandusprobleemid ohustavad deflatsioonispiraali vallandamisega nii Wall Streeti kui ka kogu maailma majanduse stabiilsust. USA reitinguagentuur Moody's ähvardas vahetult valimiste eel alandada Jaapani võlakirjade reitingut. Neid kartusi kajastas ka USA Valge Maja reageering Obuchi valimisele.

«On äärmiselt oluline, et (Jaapani) uus valitsus tegutseks kiiresti ning julgemalt pangandussüsteemi probleemide lahendamisel ning kodumaise tarbijanõudluse taastamisel,» ütles Valge Maja pressisekretär Mike McCurry.

Eile sai Obuchi hädavajalikku toetust ASEANi riikide tippkohtumisele sõitnud USA välisministrilt Madeleine Albrightilt, kes ütles, et «eelistab külma pitsat kuumale pitsale». «Külm pitsa» on Jaapani meedias kasutatud võrdlus, mis peab viitama Obuchi liigsele pehmusele ning sobimatusele Jaapani peaministri kohale.

Albright ergutas Obuchit Jaapani majanduskasvu taastama, mis aitaks finantskriisist välja ka teised Aasia riigid.

Obuchi lubas ellu viia maksukärbete plaani ning alandada üksikisiku ja ettevõtte tulumaksu kokku 6 triljoni jeeni ehk 42,5 mld USA dollari ulatuses.

Majanduskriisist pääsemiseks on veel sel aastal kavas vastu võtta 10 triljoni jeeni ehk 71,4 miljardi dollari suurune lisaeelarve. REUTERS-WP-ÄP

Hetkel kuum