2. august 1998 kell 22:00

Kuidas mõjutab hiigelpoodide tulek kaubandusturgu?

Põhimõtteliselt pole uute kaupluste lisandumine halb. Kuna meie asume Mustamäe tee alguses, siis on selge, et see meile kliente juurde ei too, aga ma ei leia ka, et meil eriliseks paanikaks põhjust oleks.

EKS kaubamajale pakuks konkurentsi suurema kaubavaliku ja madalama hinnaga pood. Ma leian, et meie sortiment on piisavalt suur, eriti kui arvestame, et meie ümbruses on ka kodutehnika jms müüjaid, ja ostja saab ühest kohast rohkem kaupa.

Kindlasti peame ennast natuke muutma, midagi ümber mõtlema -- iga uus konkurent sunnib pingutama.

Arvan, et hiigelpoodide tulek mõjutab kõige rohkem eelkõige väiksemaid kauplusi ja ehk Mustamäe ABC-tüüpi kauplusi. Aga loomulikult tarbija ainult võidab.

Pärnus pole kaubandusega seda probleemi, et konkurent päris kuklasse hingaks.

Hiigelpoodide arvu suurenemine tihendab kindlasti nende omavahelist konkurentsi. Võidab see, kel parem asukoht ja suurem parkla. Ja muidugi võidab tarbija, see on peamine. Mõni ei pea konkurentsis kindlasti vastu ja sureb välja, nii on see kogu maailmas.

Ma arvan, et paljud kauplused liituvad, palju lihtsam on majandada kauplusteketti, üksikutel poodidel läheb raskeks.

Mida rohkem kauplusi, seda parem kliendil. Mis puudutab Tallinna olukorda, siis seda on raske Tartust hinnata, aga reeglid on samad nii Tartus, Tallinnas kui mujalgi -- kus on juurdetulijaid, sealt on kindlasti ka ärakukkujaid. See kõik peaks sundima ka meid märksa paremini tööle, et seniseid ostjaid kinni hoida ja uusi juurde võita ning turuosa säilitada.

Kauplustest jäävad elama suuremad, ilusamad ja tublimad, tahaks loota, et eelkõige ausamad. Väikesed ja eelkõige nurgatagused salapoed peavad hakkama otsi kokku tõmbama, ja ehk rohkem seetõttu, et muutuvad klientide eelistused ostupaiga valikul.

Tugevneva konkurentsi tingimustes oleks õigem kaupluste liitumine. Kaupmeeste liidus on sellest juttu olnud ja mõned on seda ka soovinud, aga pahatihti jääb liitumine selle taha, et väiksem ei taha loovutada osakestki võimust. Pigem minnakse põhja.

Rema 1000 pärast me ei pelga, aga kaubandust tervikuna see loomulikult mõjutab. Kui vaadata situatsiooni kaubandusturul, siis arvan, et Tallinnas pingutatakse supermarketite ehitamisega üle. Kõigile tarbijaid lihtsalt ei jätku. Eestit ei saa võrrelda Skandinaaviamaadega, siin ei saa ehitada igasse suuremasse linna 10-12 hiigelpoodi. Kui Mustamäe piirkonda tekib 8000ruutmeetrine maksimarket ja kaks viietuhandelist selverit ning peatselt ka Kristiine Keskus, siis tundub, et asi läheb utoopiliseks. Aga igaüks, kes investeerib, teab, millega riskib.

Hetkel kuum