13. august 1998 kell 22:00

Madalapalgalistel vähe võimalusi eluasemelaenuks

Eluasemelaenude väljastamine on vähenenud võrreldes maiga üle 20 protsendi, ütles Hansapanga eralaenu arendusjuht Kersti Arro. «Ma näen kontoris iga päev inimesi, kes mõned kuud tagasi oleks laenu veel saanud, nüüd aga peame avaldused tagasi lükkama,» rääkis Arro. Tema hinnangul on intressid tõusnud maiga võrreldes üle kahe protsendi. Täna on Hansapanga eluasemelaenuintress 14,125%.

Eesti Ühispanga laenuarenduse osakonna juhataja Erlike Kumari sõnul vaadatakse Ühispangas väga hoolikalt laenusoovija sissetulekuid. Laenu igakuine tagasimakse ei tohi ületada 30% netopalgast. Odavaid kortereid on väga vähe, pealegi on nad koledad ja halvas rajoonis. Korraliku eluaseme soetamiseks peab inimesel olema väga kõrge palk, ütles Kumar. Tema arvates ei parane laenutingimused enne sügist. «Eks siis näe, kas olukord läheb hullemaks või hoopis paraneb,» ütles ta.

Forekspanga laenujuhi Rait Karu sõnul vaadatakse iga laenusoovija avaldust üha karmimalt. «Laenu tagasimakse võib olla maksimaalselt 30% netopalgast. Ehkki inimene teenib puhtalt kätte 20 000 krooni kuus, ei saa ta laenu, mille tagasimakse on 10 000 krooni kuus,» ütles Karu. «Põhimõtteliselt on selline klient tagasimaksevõimeline, kuid kõrgemapalgalised kulutavad ka rohkem, meie igatahes sellist laenu ei anna,» lisas ta.

Kinnisvarabüroo Ober Haus tegevdirektori Hindrek Leppsalu hinnangul on pankade rahapuudus vähendanud kinnisvaraga tehtavate tehingute arvu märgatavalt. Iseäranis vähe ostetakse kallimaid kortereid, samas on nõudlus üürikorterite järele oluliselt tõusnud.

ERI Kinnisvara ASi üürimaakleri Diana Pedaru sõnul on üüriturg tänu halbadele laenutingimustele märgatavalt elavnenud. Pedaru arvates otsustavad laenust ilmajäänud, kuid eluaset vajavad inimesed üha rohkem korteri üürimise kasuks, kuna üüriks tasutav summa võrdub laenu tagasimaksega.

Hetkel kuum