17. august 1998 kell 22:00

Eesti pangad sõlmivad rublatehinguid uutel tingimustel

Eesti suuremad kommertspangad pole rublatehingute sõlmimist täielikult lõpetanud, kuid on oluliselt muutnud tehingute tingimusi.

Hansapanga valuutaturgude osakonna juhataja Art Lestberg ütles BNS-ile, et Hansapank püüab võimaluse piires klientidelt Vene rublasid osta, kuid pole võimeline suuri summasid vahetama. «Püüame klientidele siiski võimaluse piires vastu tulla,» sõnas ta.

«Devalveerimine on toimunud, see on selge,» lausus Lestberg. «Selge on ka see, et rubla möödunud nädala tasemetelt enam pikka aega müüa ei saa.»

Paanilist rublamüüki Hansapank Lestbergi sõnul siiski esialgu täheldanud pole.

«Meie kliendid on praegu nagu me isegi äraootaval seisukohal, lihtsalt oodatakse, mis toimub,» rääkis ta. «Kursiga üheksa rubla ja rohkem dollari vastu veel eriti ei vahetata.»

Ka Ühispangas saab Vene rublasid muuks valuutaks konverteerida, kuid pank ise enam neid sisse ei osta, vaid teeb kõik tehingud läbi börsi.

«Enam ei saa teist valuutat rubla vastu samal päeval, mil soovi konverteerimiseks avaldati,» ütles panga pehmete valuutade diiler Jaanus Jõgi. «Kui soovitakse vahetada, paneme vastava koguse järgmisel päeval börsile müüki ja konverteerimine käib turuhinnaga.»

Kliendile lisandub sellisel juhul turuhinnale kulu pankadelt kauplemisel nõutava komisjonitasu näol, märkis Jõgi.

Sularaha vahetamisega ei tohiks Ühispanga klientidel Jõgi sõnul probleeme olla, ehkki rubla kursid on möödunud nädalaga võrreldes oluliselt madalamad.

Vene keskpank avardas esmaspäevast rubla lubatud kõikumisvahemikku USA dollari suhtes kuni 9,5 rublani dollarist. BNS

Hetkel kuum