Fikseeritud kursi needus

25. august 1998, 00:00

1992. aastal takistas fikseeritud vahetuskurss Rootsi keskpangal kiirendada soiku jäänud majanduskasvu. Norras takistab fikseeritud vahetuskurss 1998. aastal vägisi keema kippuvat majandust maha jahutada.

Kui rahapoliitika on täielikult suunatud vahetuskursi stabiliseerimisele (inflatsiooni asemel), kujuneb intresside tase Norras enam-vähem sarnaseks mandri-Euroopa intressitasemetega. Seda seetõttu, et Norra krooni vahetuskurss on seotud ECUga.

Norra keskpank on pidanud Norra intresse seadma Saksamaa ja Prantsusmaa majanduskonjunktuuri järgi. See on tekitanud rea probleeme, sest samal ajal kui majanduskonjunktuur mandri-Euroopas mõõnas, tegi Norra majandus läbi kiire tõusu.

Rootsi sattus umbes sarnasesse olukorda kümnendi alguses, ehkki probleem oli vastupidine. Samal ajal kui Rootsi majandust tabas langus, pidi keskpank intressid kehtestama Saksamaa järgi, kus kahe Saksamaa ühendamisele järgnes kiire majanduskasv.

Norra keskpank on korduvalt manitsenud valitsust kuumenevat majandust karmima finantspoliitikaga jahutama. Hoiatused on aga jäänud tähelepanuta.

Nafta hinna langus ning krooni nõrgenemine andis aga lõpuks keskpangale võimaluse majandust rahapoliitika kaudu jahutada. Märtsist alates on keskpank intresse tõstnud seitsmel korral. DI

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing