26. august 1998 kell 22:00

Leimann avas Eesti Energiale laenuliini

Londoni sündikaaditurul valitseb Eesti Energiale laenuandmise vastu nii suur huvi, et summat võiks uute pankade lisandumise arvel tõsta 480 miljonilt kroonilt 640 miljonile, ütles Ulrich Neuhaus eile. Eesti Energia on Eesti võtmeettevõte, millele laenamine avab pääsu siinsele laenuturule, selgitas Neuhaus.

Eesti Energia finantsdirektori Sandor Liive sõnul pole Eesti Energia senist investeerimiskava muutnud, kuid ettevõtte juhtkond arutab Neuhausi ettepanekut.

Vene rubla kukkumine eelmisel nädalal ning maailma finantsturgude üldine nõrkus sundisid pangasündikaati kontrollima Eesti energiapoliitikat, et veenduda Eesti Energia võimes raha tagasi maksta ka pärast sisemisi ümberkorraldusi ja erastamist.

Leimann kinnitas sündikaadi esindajale, et valitsuse poolt ette valmistatud energeetika arengukava leidis tänavu riigikogu toetuse ning seda täidetakse järjekindlalt. Erastamiskava kohaselt erastatakse kõigepealt Eesti elektrijaamad ning ette on valmistatud energia jaotusvõrkude erastamine. Ülekandeliinid jäävad riigi omandisse.

Praegu on sündikaatlaenu ettevalmistamisega seotud kümme Euroopa panka, kelle nimed avalikustatakse laenulepingule allakirjutamisel oktoobrikuus. Eesti pankadest esineb laenu kaaskorraldajana Hansapank, kes sai tehingu Hoiupangalt.

Tänavu aprillis pakkus Euroopa pankadest koostatav sündikaat Hoiupanga ja Bankgesellschaft Berlin Groupi vahendusel Eesti Energiale investeeringuteks viieks aastaks pool miljardit krooni laenu 4,5protsendilise intressiga. Sandor Liive sõnul on laenu garantiiks Eesti Energia oma varad.

Eesti Energia investeerib lõviosa laenust energia ülekande- ja jaotussüsteemi parandamiseks. 194 miljonit krooni kulub 560 kilomeetri elektriliinide ja 270 alajaama ehitamiseks ning rekonstrueerimiseks. Viiendik laenust investeeritakse erastamisele kuuluvatesse elektrijaamadesse, sellest ligi 50 miljonit kulub Eesti Elektrijaama neljanda energiaploki elektrifiltri vahetamiseks.

Hetkel kuum