26. august 1998 kell 22:00

Turbatootjad jäävad tänavu kahjumisse

Eesti turbaliidu esindaja ütles, et kõige rängemini on vihmade tõttu kannatanud Kagu-Eesti turbatootjad, kus mõned firmad pole suutnud toota mitte midagi, palju parem pole olukord ka teistes Eesti piirkondades.

«Vihma on tulnud nii palju, et me pole suutnud turbaväljadelt mitte midagi koguda,» ütles aiandusturvast tootva ASi Kagu-Eesti Turvas nõukogu esimees Ilmar Peedosaar.

Peedosaare sõnul saab firma kehvade ilmade tõttu seiskunud tootmise tagajärjel kahjumit järgmisel aastal, sest suve jooksul kogumata turvast pole võimalik talvel pakkida ja järgmisel aastal pole seetõttu midagi müüa.

«60 000kuupmeetrisest toodangust läheb 99,5 protsenti ekspordiks, turba puudumise korral jääb firmal laekumata umbes seitse miljonit krooni,» lausus Peedosaar. Ta lisas, et juba praegu on 80 töötajast umbes pooled palgata puhkusel ja ülejäänud töötavad ajutise tööhõive alusel.

ASi Kagu-Eesti Turvas tulevik sõltub Peedosaare sõnul järgmise aasta ilmadest. Kui ka järgmine suvi on vihmane, võib firmat oodata ka pankrot, märkis ta.

ASi Sangla Turvas juhatuse liikme Jaan Veedleri sõnul suudab firma selle aasta kavandatust toota heal juhul 50 protsenti. «Näiteks briketti lootsime toota umbes 45 000 tonni, kuid planeeritust suudame täita maksimaalselt poole,» ütles Veedler.

Umbes poolt toodangut Rootsi eksportivas Sangla Turbas töötab hetkel 200 inimest. Veedleri sõnul on firma pidanud suvel töötajaid tööde puudusel ka osaliselt tasustatud puhkusele saatma.

Sangla Turba edasine saatus selgub septembri lõpupoole, mil juhatus peab otsustama, mismoodi tootmist jätkata. «Välistatud pole ka töötajate koondamine või töölevõtmine ainult lühikeseks ajaks,» märkis Veedler.

ASi Tootsi Turvas peadirektor Kai Mäeleht ütles, et firma pole sel suvel pätsturvast üldse tootnud, briketeerimise toorainet on saadud umbes 40 protsenti ja tükkturvast pool vajaminevast.

Tootsi Turbal jääb planeeritud 85 000 tonnist briketiturbast puudu 20 000--30 000 tonni. Ettevõtte varustusdirektori Ülo Kaldmaa sõnul tähendab see kuni 14 miljoni krooni suurust kahju.

«Firma saab kaudset kahju ka sellest, et töötajatele makstakse palka, kuigi neil tööd ei ole,» lisas Kaldmaa. Samuti võib firma tellimuste täitmatajätmise tõttu kaotada oma kliendid välismaal.

Tootsi Turbal on praegu üle 450 töötaja, kellest paljud ei tööta üldse või töötavad osalise koormusega. BNS

Hetkel kuum