27. august 1998 kell 22:00

Aktsiaid on tasuvam osta korraga palju

Hansapangast kolme tuhande krooni eest soetatud aktsiatega kasumisse jõudmiseks peab aktsiate hind tõusma vähemalt 13 protsenti. Komisjonitasu võetakse nii aktsiate ostmisel kui ka müümisel.

Hansapangas on väärtpaberite ostmisel või müümisel minimaalne komisjonitasu 195 krooni.

Panga väärtpaberimaakleri Märt Meeritsa sõnul on tasu alampiiri kehtestamise põhjuseks ühesugune tehingu tehnilise teostamise kulu nii suurtel kui ka väikestel operatsioonidel.

Teistes pankades on väärtparitehingu vormistamise tasu oluliselt väiksem, ulatudes Ühispanga ja Forekspanga 50 kroonilt ERA Pangas kasseeritava 100 kroonile.

ERA Panga maakleri Madis Jaaniste hinnangul tasub juba 10 000 krooni eest väärtpaberitehinguid sooritada. «Sellise summa eest ikka tehakse tehinguid, kuid on olnud ka juhuseid, kus ostetakse ainult kaks-kolm aktsiat,» sõnas Jaaniste.

Krediidipanga väärtpaberimaakleri Rait Pedari sõnul ostavad pikemaajalised investorid aktsiaid ka tuhande krooni kaupa, kuid spekuleerijad alustavad tehinguid summadega alates 10 000 kroonist.

«Kui mängida väiksema rahaga, siis tehingutasu 60 krooni sööb võidu lihtsalt ära,» kommenteeris Pedar Krediidipangas võetavat tehingutasu.

«Pikemas perspektiivis Tallinna börsi hinnaliikumisi vaadates usun, et tehingutasu ei tohiks olla probleem, sest päevasisesed liikumised mõlemas suunas on suured,» vihjas Pedar hinnakõikumistele börsil.

Kommertspangad küsivad suuremate väärtpaberitehingute eest tasu 0,4--0,5 protsenti tehingu summa pealt.

Hetkel kuum