30. august 1998 kell 22:00

Swedbank dikteerib turgu

Kuigi maailma tähtsaimad aktsia- turud on Venemaal süveneva kao-se tõttu languses ja arenevaid, Venemaa läheduses asuvaid aktsiaturge peetakse senisest riskantsemaks, hoiab Tallinna väärtpaberiturgu teist nädalat elevuses Swedbank, kes oli reedeks suurendanud osalust Hansapangas strateegiliselt vajaliku piirini, 20 protsendini.

Turul toimuv annab kinnitust , et Swedbank soovib suurendada oma mõjuvõimu Hansapangas.

Hansapanga juhatuse esimehe Jüri Mõisa sõnul ei ole loogilist sisu stsenaariumil, nagu kavatseks Swedbank Hansapanga üle võta, sest Hansapangal ei ole eesmärki hankida strateegilisi sidemeid.

Vastupidisele viitab aga hansapankurite hiljutine visiit Euroopa riikidesse, kus tutvustati panka, samuti Mõis ise, kui ütles, et septembris hakatakse tõsisemalt mõtlema strateegilise partneri peale.

See, et Hansapank ei pea kõnelusi Swedbankiga, ei välista panga ülevõtmist. Kuna Mõis on varemgi kinnitanud, et Hansapank on avatud kõigile, siis Swedbank ostab enamusosaluse pangast.

Swedbank kiirustab. Rootslasi tõukab tagant Mõisa väljakäidud tärmin, samuti Hansapanga plaan aktsiakapitali suurendada, emissioon tuleb oktoobris.

Vähemoluline pole asjaolu, et peale Swedbanki tegutseb turul veel mitu Skandinaavia suurinvestorit: Skandinaviska Enskilda Banken, MeritaNordbanken ja Svenska Handelsbanken.

Swedbanki kõrval on praegu Hansapanga suuraktsionärideks Merita panga kliendid, kelle arvetel oli reedese seisuga 16 271 105 aktsiat, mis moodustab 27, 654 protsenti Hansapanga aktsiakapitalist.

Nii võib Swedbanki püsivat ostusurvet Hansapanga aktsiale mõista ka kui soovi edestada võimalikke konkurente.

Tallinna aktsiaturg püsib ühe atraktiivse väärtpaberi, Hansapanga aktsia najal.

Aktsiate suurel hulgal kokkuostmisele strateegilise investori poolt võib järgneda korrektsioon. Kuni Swedbanki huvi jätkub, ei pruugi investorid eriti muretseda.

Palju sõltub sellest, kuidas hakkab käituma viimase kahe nädala jooksul Eestisse tulnud suur raha -- erinevail andmeil kõigub selle hulk 300 kuni 500 miljoni krooni vahel.

Osa rahast liigub tõenäoliselt Venemaa sündmuste tõttu välja, osa läheb tarbimiskulude katteks ning pankadesse deposiitidesse. Kindlasti jõuab mingi hulk rahast tagasi aktsiaturule.

Äripäev soovitab väikeinvestoritel säilitada külma verd. Tallinna väärtpaberiturg on nii väike, et selle kõigutamiseks piisab ühest suurinvestorist. Kui Swedbanki huvi raugeb, siis hakkab langema ka Tallinna börs.

Hetkel kuum