6. september 1998 kell 22:00

Meetril on Eestis saja-aastane juubel

Puhkuste aeg viis paljud Eesti inimesed kodust kaugemale tutvuma võõrapärase eluoluga. Iga maalapp on omamoodi kordumatu. Uue ja huvitava vaatamiseks reisimine ongi.

Kui oled näiteks autojuht, vaatad asju veel oma pilguga. Mandri-Euroopast välja jõudes torkab siin-seal silma vasakpoolne liiklus ja veelgi tihemini miilimõõdustik. Kuigi mitte alati pole see nii. Eksootilises riigis nagu Bahrein tunned end nagu oma kodus -- meile arusaamatust araabia keelest hoolimata on seal parempoolne liiklus ja kilomeetrid. Üsna julge on autot rentida. Seevastu eestlaste uues lemmikpaigas Keenias kadus igasugune huvi autorendi vastu.

Võib öelda, et oma asi! Ei maksa tulla (tulevasest) Euroopa Liidu riigist, rind ees, ja nõuda kilomeetreid ja liitreid. Ega see eriti segav polegi, puhkuse aja kannatab ära ja tegemist võib olla ühe rahvusliku omapäraga. Aga natuke naljakas oli lugeda USAs Coca Cola plastpudeli pealt, et see mahutab kihisevat jooki 67,2 vedeliku untsi (fluidounce), sulgudes: 2 liitrit. See tähendab, et liiter on etalon ja pudel mahutab standardselt ning kõigile arusaadavalt kaks liitrit. See on ainult üks näidetest, et meetri-liitri-kilogrammi süsteem on maailma parim. Mina kui tulevane Euroopa Liidu kodanik ei hakka pikemalt süvenema naeltesse ja vedeliku untsidesse, sest varem või hiljem need hääbuvad. Ma olen harjunud, et normaalne kehatemperatuur on 36,6 °C, mitte näiteks 98 kraadi. Ses mõttes käitun ma rahvastevahelise suhtlemise keele propageerijana, ainult et ülekantuna mõõtühikutele.

Meetri-sekundi-kilogrammi süsteemi rajajaks oli vaieldamatult prantsuse teaduslik mõte. Meetri omaaegset väärismetallist etaloni hoitaksegi Pariisis. Tänapäeval on saanud meetrist rahvusvaheline mõõtühikute süsteem (SI) -- kõige paremini väljaarendatud mõõtühikute süsteem.

Näiteks kui Suurbritannia teadlased kirjutavad teadusliku traktaadi, on nende konservatiivsus ajutiselt kadunud. Traktaadis pole naelu, tolle ega ruutjalgu, vaid meetrid.

Muidu ei saaks neist inglastest mitte keegi aru. Traditsioonid on head niikaua, kuni ei hakka otsustavalt elu segama. Meetrisüsteem on saanud teaduses normiks, täpselt niisamuti, nagu teaduse keel on inglise keel.

On tähelepanuväärne, et Tsaari-Venemaa otsustas meetrimõõdustikule üle minna juba sada aastat tagasi, 1898. aastal. See aasta dateerib ka meetri kasutuselevõtu alguse Eestis. Tegelik üleminek kestis muidugi tükk aega kauem, olid verstad ja penikoormad.

Millest ka Tsaari-Venemaa tollane otsus põhjustatud oli, progressiivne samm sai tehtud. Võib-olla Suurbritannia ja USA peavad veel oma sada aastat vastu, aga võib ette kujutada neid kulutusi, mis tekivad uute standardite juurutamisel tänapäevaste tootmismahtude juures. Coca Cola ongi juba oma standardi loonud liitrist lähtudes. Nõukogude Liidul ja praegusel Venemaal ei tulnud seda laadi kulutusi teha.

Mis puutub parempoolsesse liiklusse, siis ei saa seda otseselt meetrisüsteemiga põhjendada. Küll saab aga põhjendada parema käe reeglit -- selle järgi toimuvad looduses paljud protsessid.

Mati Feldmann on Äripäeva kolumnist.

Hetkel kuum