7. september 1998 kell 22:00

Silmet käivitas taas muldmetallide tehase

«Käivitame tehase plaanipäraselt esialgu kolmandiku võimsusega,» sõnas Silmeti juhatuse esimees Jüri Soone. Tema sõnul on muldmetallide tehase käesoleva aasta töötlemismahtude jaoks olemas piisav kogus tellimusi.

Kuu aega tagasi Ida-Virumaal Silmeti majandusseisu selgitades ütles ettevõtte nõukogu esimees Tiit Vähi, et 7. septembril otsustatakse, kas haruldaste muldmetallide tehast on üldse mõtet käivitada või tuleb tootmine pikemalt seisata. «Ega väga lõplikke otsuseid vastu võetud ei ole ja täisvõimsust me esialgu ei tee,» tõdes Silmeti valdusfirma ASi Silmet Grupp juhatuse esimees Neeme Jõgi. «Piltlikult öeldes saame panna katlale tule alla,» lisas ta.

Kui haruldaste muldmetallide tehas on täisvõimsusel valmis töötlema kuni 280 tonni toorainet kuus, siis sõlmitud lepingute järgi on töödeldava tooraine maht 100 tonni kuus, sõnas Jõgi.

Neeme Jõgi kinnitusel on Silmeti kuukäive suurusjärgus 18 mln krooni, millele lisandub 6,5 mln krooni muldmetallide tehase toodangu müügist.

Hoolimata tehase töö tagamiseks peetavatest müügiläbirääkimistest tuleb jätkata ka tooraine ostuläbirääkimisi Venemaa tootjatega, arvestades sealset rahaturu olukorda, sõnas Jõgi.

«Venemaal aetakse täna USA dollarit taga ja dollari eest ostes on kauplemisruumi küll,» leidis Jõgi praeguse seisu sobivat tooraine ostmiseks. Tema sõnul on praegune olukord Venemaal soodne, sest sealsed siseturu hinnad pole tõusnud samas tempos USA dollari kursi tugevnemisega rubla suhtes. «See ei ole oluline tehase töös hoidmiseks, pigem kasumlikkuse küsimus,» lausus Jõgi.

Hetkel kuum