9. september 1998 kell 22:00

Ettevõtjad ootavad võimuvahetust

Eesti ettevõtjad ootavad praeguste opositsioonierakondade võimuletulekut , sest usuvad nende võimesse tõsta reformidega Eesti majanduse konkurentsivõimet ja ettevõtete tulusid.

Äripäev korraldas kümmekonna ettevõtja seas küsitluse, milles tuli hinnata viie palli süsteemis Eesti erakondade tahet kaitsta valitsusse pääsedes ettevõtjate huve. Selgus, et ettevõtjad usuvad praegu kõige rohkem Reformierakonna suutlikusse.

Napi vahega järgnevad Isamaaliit, Mõõdukad ja Rahvaerakond, kes teatasid eelmisel nädalal otsusest osaleda riigikogu valimistel ühiselt. Valitsuse moodustamisest teatanud liit kinnitas soovi jagada võimu Reformierakonnaga.

Ettevõtjad ootavad uuelt valitsuselt radikaalset riigiaparaadi ülalpidamiskulutuste kärpimist ja maksukogumise tõhustamist. Lokkav varimajandus ning jõudsalt kosuv bürokraatia sööb ausa maksumaksja kroonid.

Maksukoormuse alandamine ettevõtluse tulude suurendamiseks on tänases Eestis võimalik vaid riigi kulutuste armutu kärpimisega, kinnitab turu-uuringufirma Ariko MG juht Kalev Petti.

Ettevõtjad ei usu praegu võimul oleva Koonderakonna ja Maarahva ühenduse võimesse suurendada järgmisel valitsemisperioodil oma otsustega ettevõtjate tulusid. «Mind teeb murelikuks edasiviivate poliitiliste otsuste puudumine -- viimased kuus kuni üheksa kuud me justkui seisaksime paigal,» ütleb Remedia juhatuse esimees Indrek Kirss.

Koonderakonna riigikogu fraktsiooni esimees Mati Meos nimetab praeguse valitsusliidu suurimaks läbikukkumiseks suhteid Venemaaga.

Meos kinnitab, et tema erakond moodustab pärast valimisi Eesti Maarahva erakonna, Maaliidu ja pensionäride ühendusega ühtse partei. Alles kevadel nägi avalikkus Koonderakonna tõmmet Reformierakonna suunas

Tartu poliitikavaatleja Kaido Jaanson taunib Koonderakonna sulandumist, sest ta liigitab maaerakonnad ja pensionäride liidu minevikuerakondadeks. «Minevikuerakonnad on samuti Tuleviku Eesti erakond, Põllumeeste Kogu ja Demokraatlik Tööpartei, kellel puuduvad edasiviivad majanduspoliitilised ideed,» räägib Jaanson.

Jaanson nimetab kõige perspektiivikamateks erakondadeks Reformierakonda, Mõõdukaid ja Keskerakonda, sest need erakonnad tegutsevad selgel filosoofilisel alusel.

Kõikide Eesti erakondade majanduspoliitilised programmid tuginevad Jaansoni arvates populismile, sest Eestis puudub tõsiseltvõetav majanduspoliitiline analüüs: valimiseelsete lubaduste täitmist pole võimalik selgete kriteeriumidega hinnata.

Tänane ettevõtja ihkab aga teravamaid elamusi ja suuremaid kasumeid, sest ebamäärane stabiilsus võib üle kasvada allakäiguks.

«Isamaa valitsemise ajal tegi Eesti seni suurima hüppe,» ütleb nii Eesti kui ka Euroopa kunstiturul edukalt läbi löönud Navitrolla. «Edasimineku eest annan ma Isamaale andeks tollel ajal lokanud korruptsiooni.»

Navitrolla kiidab pankurite ja ärimeeste tungi poliitikasse. «Kui poliitikat teevad linastes ürpides paljasjalgsed Tõnissonid, kes varastavad maksumaksja tagant tuhandet või miljonit krooni, pole meil tulevikku,» märgib Navitrolla.

Vaatamata Reformierakonna häbiväärsele läbikukkumisele eelmistele valimistele järgnenud võimujagamisel loodavad ettevõtjad endiselt neile, sest Reformierakond propageerib selgelt ettevõtlust toetavat ideoloogiat.

Nn oravaerakonna sõnum on olnud nii ühemõtteline, et mõni ettevõtja on valmis pimesi toetust jagama. «Olen tuline Reformierakonna pooldaja, ehkki ma ei tea nende põllumajanduspoliitilisi seisukohti,» tunnistab toiduainetetööstuse aktsiaseltsi Maitse juhatuse esimees Kalev Villem.

Suurettevõtete assotsiatsioon ESEA teeb tänavu panuse erakondadele, kes suudavad luua teovõimelisi koalitsioone.

Isamaaliidu, Mõõdukate ja Rahvaerakonna teade valimisliidu moodustamisest signaliseerib, et ettevõtjate sõnum jõudis kohale.

Erakondade ja ESEA ümarlaua juhtimine muudab Pakterminali juhi Aadu Luukase riigi üheks mõjukamaks isikuks. Luukas lükkab napisõnaliselt ümber väite justkui saaks temast Eesti poliitika ristiisa. Hallipäine naftamagnaat ei avalda, kelle valimisedu tema kroonid toetama hakkavad.

Poliitikalainel surfajana üles astunud Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis annab märku, et ettevõtjatel on täna soodsaim aeg teha poliitikute seas lobby-tööd. Mõis nõuab toetuse eest petturite minemakihutamist poliitikute kombineeritud kohtadelt ning uute tegijate lojaalsust. «Isamaalased on teiste erakondade kõrval ausad olnud,» ütleb Mõis.

Tundub, et juba praegu peavad ettevõtjad otsustama, millise poliitika poolt nad hääletamisel on.

Hetkel kuum