9. september 1998 kell 22:00

Jaapan kriisispiraalis

Jaapani keskpank, kes pole rahapoliitikat muutnud kolm aastat, teatas eile, et alandab üleöölaenude intressi seniselt 0,5 protsendilt 0,25 protsendile. Keskpank lubas tõsta pankade likviidsust ning teha vajaduse korral likviidsussüste.

Selliste meetmete rakendamine on vajalik edasise majanduslanguse ärahoidmiseks ning deflatsiooni vältimiseks, teatas keskpank.

Hiljuti alandas Jaapani majanduse planeerimise agentuur (EPA) oma hinnangut majanduse arenguväljavaadetele väga pessimistlikult äärmiselt pessimistlikule.

Põhjusena nimetati Jaapani aktsiaturu langust ning maailma finantsturge tabanud kriisi, mis kahjustab nii tarbijate kui ettevõtete tulevikuusku. See vähendab kodumaist nõudlust ning viib alla investeeringute taseme.

Alates 1993. a aprillist on Jaapani valitsus majanduse stimuleerimiseks välja kuulutanud kuus abipaketti koguväärtuses 71 600 miljardit jeeni ehk 651 miljardit dollarit, mis on viimase aja suurim riiklik toetus.

Sellest hoolimata jätkub toodangu langus -- juulis 9%. Sisemajanduse kogutoodang peaks prognoosi järgi aprilli 118miljardilisest abipaketist hoolimata tänavu 1--2% võrra kahanema. Eelarvedefitsiit kasvab 4,6 protsendile SKTst, mis on suurim puudujääk Suure Seitsmiku (G7) riikide hulgas.

Peasüüdlaseks peetakse patiseisu Jaapani poliitikas. Valitsev liberaaldemokraatlik partei on parlamendi ülemkoja valimistel saadud löögist nõrgenenud, mis on pärssinud reformideks oluliste seaduseelnõude vastuvõtmist.

Mitmed lääneriigid eesotsas USAga on korduvalt toonitanud, et Jaapanil tuleb kiiresti oma majanduslangusest üle saada ning pangandussektor võlakoormast puhastada, et anda oma osa Aasia kriisist vankuma löönud maailmamajanduse stabiliseerimiseks.

Tokio on aga niisama häälekalt USA survet tagasi tõrjunud, väites, et Jaapan on kõik enda võimuses oleva juba teinud.

Läinud nädalal toimunud kohtumisel möönsid nii USA kui Jaapani rahandusminister maailma finantsturgude rasket olukorda, kuid läbimurret Jaapani vajaliku majanduspoliitika osas Robert Rubini ja Kiichi Miyazawa kohtumisest ei sündinud.

Ennustuste järgi võib Jaapani Teise maailmasõja järgne rängim majandussurutis kesta paarist kuust kuni lähima viie aastani.

Jeenile tähendab eilne samm suunda allamäge. Paar päeva tagasi tugevnenud jeen reageeris uudisele järsu langusega, odavnedes dollari suhtes 137,63 jeenile. Analüütikute sõnul võib jeen lähiajal taas ületada 140 piiri. REUTERS-FT-ETA-ÄP

Hetkel kuum