9. september 1998 kell 22:00

Jaapani Pank alandas intresse

Eile muutis Jaapani Pank esimest korda kolme aasta jooksul oma monetaarpoliitikat, alandades üleöölaenu intressi 25 protsendipunkti võrra 0,25 protsendini. Diskontomäär, mis on alates septembrist 1995 0,5 protsenti, jäeti esialgu muutmata. Panga nõukogu põhjendas otsust rahaturgude likviidsuse suurendamise vajalikkusega. Edaspidi planeeritakse alandada ka ametlikku diskontomäära ning suurendada rahapakkumist. Dollari kurss, mis hommikul oli langenud nii jeeni kui ka Saksa marga suhtes, hüppas momentaanselt kolme jeeni võrra 136,5 jeenini. Hiljem toimus dollari kursi aeglane tõusmine. Ühendriikide turgude avamise järel pöördus USD aga taas languse suunas, kuid allapoole 136,5 jeeni taset enam ei kukkunud.

Mõnede analüütikute arvates ei ole tegemist vaid Jaapani keskpanga isepäise otsusega, vaid seitsme juhtiva tööstusriigi koordineeritud tegevusega. Spekuleeritakse, et Jaapani, USA ja Saksamaa keskpangad püüavad monetaarpoliitika leevendamise teel ära hoida globaalset deflatsiooni.

Saksa marga suhtes oli USD kurss eile õhtul 1,7255.

Üllatuslikult toimus eile Vene rubla tugevnemine Moskva pankadevahelisel valuutaturul. Vene pankadel on rublasid vaja varem rublades emiteeritud võlakirjade väljaostmiseks. Venemaa linnade valuutavahetuspunktides said rublad äkitselt otsa. Veel mõni päev varem oli olukord risti vastupidine. Rublasid ei tahtnud keegi, aga valuutat ei olnud võtta kusagilt. Venemaa keskpank kehtestas tänaseks ametlikuks kursiks 15,7724 rubla dollari kohta, eile oli see 20,8250 USD/RUR.

Hetkel kuum