9. september 1998 kell 22:00

Venemaa kardab puudust

Venemaal on piisavalt toidureserve, et tulla toime praeguse finants- ja poliitilise kriisiga, ütles presidendi administratsiooni asejuhataja Igor ?abdurassulov.

«Meil on suhkrut, võid, rasva ja köögiviljaõli, liha, sealhulgas töödeldud liha ja kala, teed, soola, kakaoube ülegi,» ütles ta.

Sellest hoolimata on letid kaubast tühjaks ostetud ning leiva, liha ja piimatoodetega kauplevate poodide uste taha kogunevad juba varahommikul pikad järjekorrad. Mõnedes poodides on saadaval veel vaid viina ja paberosse.

«See on investeering,» ütles Andrei Sizov SovEconist. «Nii nagu mõned investeerivad kulda, paigutavad teised oma raha jahusse, tangainetesse ja soola,» jätkas ta.

Kaliningradi oblasti kuberner kuulutas sel nädalal välja erakorralise olukorra ja peatas oblasti maksude laekumise föderaaleelarvesse. Krasnojarski kuberner erukindral Aleksandr Lebed andis korralduse hindade reguleerimiseks, hinnakontroll kehtestati ka Omski oblastis ja T?uva?i Vabariigis.

Sverdlovski oblastis võeti vastu kriisiplaan kohaliku majanduse ja panganduse kaitseks.

Sisseveo järsk vähenemine pärast rubla langust on tõstnud päevakorda tollide alandamise, et vältida toiduainete plahvatuslikku kallinemist, ütles tööstus- ja kaubandusministeeriumi kõrge ametnik.

Impordi arvele langeb kolmandik Venemaal tarbitavast toidust. Suurlinnades on pool tarbitud toidust sisse veetud.

Möödunud aastal langes neljandik Vene 52 miljardi dollarilisest impordist toiduainete arvele.

Ekspeaminister Sergei Kirijenko valitsus kehtestas augusti keskel kõikidele toidukaupadele täiendava kolmeprotsendilise tollimaksu

Augustis kahanes impordi maht juuliga võrreldes 15%, kõige enam toidukaupade osas. Septembri kohta andmed puuduvad, kuid ministeeriumi kinnitusel on tegemist järsu tagasiminekuga.REUTERS-BNS-ETA-ÄP

Hetkel kuum