14. september 1998 kell 22:00

Kaks uut seltsi tuleb elukindlustusturule

Sampo Kindlustuse tegevdirektor Olavi Laido tunnistas, et praegu käivad ettevalmistused uue elukindlustusseltsi loomiseks. Pärast litsentsi saamist alustab Sampo Elukindlustus esialgu nelja elu-, pensioni- ja kogumiskindlustuse tootega. Sampo Kindlustuse emaettevõttel Soomes on aga välja töötatud veel kümned tooted, mida võib Laido sõnul tulevikus ka Eestis rakendada.

Laido ütles, et loodava elukindlustusseltsi suurimaks eeliseks on Sampo saja-aastane kogemus, mis Eesti väga noortel seltsidel puudub. Ta rääkis, et pikemate plaanidega elukindlustusseltsid turu võitmiseks madalate hindadega vehkimist lubada ei saa ning seda ei hakka tegema ka nemad.

Kindlustusinspektsioonile on juba elukindlustuslitsentsi saamiseks taotluse sisse andnud AS AMG Investeeringud. Esimese Eesti Vabariigi ajal tegutsenud seltsi järgi peaks uus firma kandma nime Põhjala, ütles AMG Investeeringute juhatuse esimees Tõnu Soodla.

Ta ei soovinud enne litsentsi saamist täpsemat strateegiat ning tooteid kommenteerida, kuid vihjas, et uusi tegijaid on turule oodata eelkõige seoses 1. augustil jõustunud vabatahtlikku pensionikindlustust reguleeriva seadusega. Ka Soodla märkis, et tihenevas konkurentsis ei hakata kindlasti hindu alla laskma.

Kindlustusinspektsiooni direktori asetäitja Kaido Tropp rääkis, et Lääne-Euroopa riikide mõistes on Eesti turg paras ühele elukindlustusseltsile. Praegu tegutseb neid siin juba kaheksa. «Nende turuosad on väikesed ning enamik elukindlustusseltse on kahjukindlustusseltside tugeva doteerimise all,» ütles Tropp.

Elukindlustusseltside asutamisele on rangemad nõuded -- nende aktsiakapital peab olema 12 miljonit krooni, kahjukindlustuses on see 10 miljonit.

Hetkel kuum