15. september 1998 kell 22:00

Turg peab Hansapanga odavnemist loomulikuks

Hansapanga aktsia sulgemishind tegi eile Tallinna börsil suurima, rohkem kui 15protsendilise languse. Hansapanga aktsia eilne sulgemishind oli ligi kolmandiku võrra madalam kui eelmisel neljapäeval, mil aktsia tõusis 124 kroonini.

«Tegemist on Hansapanga aktsia hinnataseme normaliseerumisega,» kommenteeris väärtpaberivahendusfirma HT Finants maakler Indrek Jakobson.

Jakobson lisas, et aktsia hinna langust ei saa seostada panga eile avaldatud majandustulemustega. «Tegemist on konsolideerimata tulemustega ja pankade puhul ei anna need piisavat ülevaadet,» märkis ta.

Skandinaavia pankade Swedbanki ja SEBi ostusurve alla sattunud Hansapanga aktsia vahepealne hinna tõus polnud HF Kapitali analüütiku Mairi Tonsiveri sõnul viimastel päevadel põhjendatud. Arvestades majandusolukorda ei ole Hansapank niipalju vähem haavatavam kui teised pangad, lisas Tonsiver.

Halvemal juhul võib Venemaaga seotud ettevõtetel tulla raskusi mitte ainult intresside, vaid ka laenude põhiosa tasumisega. Järgnev kuus kuud kuni aasta on otsustav hindamaks, kuidas Eesti praegusest olukorrast suudab välja tulla, märkis Tonsiver.

Indrek Jakobsoni sõnul ei ole väikeinvestorile tähtis, milline Skandinaavia pank suunatud emissioonist 14 mln aktsiat omandab.

Tonsiver lausus, et indikaatoriks on hind, millega suunatud emissioon ostetakse.

Analüütikute sõnul kujuneb aktsia hind suunatud emissioonis turuhinnast mõnevõrra kõrgemaks ja annab väikeinvestorile viite, milliseks suurinvestor Hansapanga väärtust hindab.

Strateegiline investor teeb investeeringu pikemaajalise, näiteks viieaastase perspektiiviga, samuti ollakse suurema osalusega kaasneva otsustusõiguse eest valmis rohkem maksma. Väikeinvestorid reeglina nii pikka investeeringut ei kaalu, mistõttu aktsia turuhind ei hakka peale emissiooni hinna selgumist tõusma, märkis Tonsiver. «Hinnalangus ei pruugi praegusel tasemel peatuda,» lisas ta.

Hansapank sai augustis 25 miljonit krooni kahjumit. Finantstehingutelt saadi augustis 59 miljoni krooni suurune kahjum, mida pank põhjendas Venemaaga seotud varade ümberhindlusega ning regiooni aktsiaturgude langusega.

Tonsiver märkis, et kui 59 mln krooniga maandati kõik Venemaaga seotud varade riskid, on tulemus hea.

Hansapank on varem öelnud, et Venemaaga seotud varasid on tal 250 miljonit krooni. Hansapanga ökonomisti Mart Tõevere sõnul tekkis kahjum Venemaa eurovõlakirjade turuväärtuse ümberhindamisest

Hetkel kuum