28. september 1998 kell 22:00

Lahendus Venemaaga kauplemisel

Hansapank pakub makseskeemi Saksa pankade kaudu

Balti Realiseerimiskeskuse ASi müügijuht Tambet Tõnisson ütles, et pangad peavad leidma Venemaaga arveldamiseks uusi skeeme, sest dollaritehingud on Venemaal keelatud. Ühena esimestest tööstusettevõtetest läks Hansapanga väljapakutud makseskeemiga kaasa AS Paljassaare Kalatööstus.

Paljassaare kalatööstus on leidnud Venemaalt uued partnerid ja hakkab nendega tõenäoliselt arveldama ühe Saksa panga kaudu, teatas eile kalatööstuse juht Jaan Jalakas. «Klient kannab rublad Venemaale Faba panka (Hansapanga tütarfirma -- toim.), kes kannab selle ühte Saksa panka, seal rublad konverteeritakse ja tehakse ülekanne Hansapanka,» selgitas Jalakas makseskeemi.

Krediidipanga tegevdirektor Andrus Kluge leidis, et Paljassaare võimalik arveldusskeem on liiga keeruline. «Mida rohkem pooli, seda rohkem probleeme võib tekkida ja seda kauem võtab ülekanne aega,» sõnas Kluge.

Krediidipangal on korrespondentkontod Moskvas ja Peterburis. Kluge sõnul toimub arveldamine Venemaa firmadega praegu tõrgeteta ja raha liigub korrespondentkontodelt otse Krediidipanka.

Tambet Tõnisson tunnistas, et väljapakutud makseskeemi rakendamisega võib tekkida raskusi, sest kindlaid kokkuleppeid pole ühegi Saksa pangaga veel sõlmitud. Ta lisas, et iga ettevõttega töötatakse arveldamisskeemid välja eraldi, lähtuvalt ettevõtte eripärast.

Tõnissoni sõnul jätkub lahenduste otsimine Paljassaare kalatööstusega täna.

«Kui Venemaalt raha siia liigub, siis on skeem järelikult toimiv,» sõnas ASi Ühinenud Meiereid juhatuse esimees Aivar Pärgmäe. Samas ütles ta, et nende firma pole sellist skeemi arveldamisel idapartneritega veel kasutanud.

ASi ETFC Grupp müügikoordinaator Meelis Randmaa lisas, et kui sellisel kombel hakkab raha liikuma, on see tervitatav. «Kui raha liikumise kiirus väga ei kannata ja kursivahed raha ära ei söö, siis lasku käia,» sõnas ta.

Randmaa ei nõustunud kirjeldama, kuidas arveldavad ETFC Grupi ettevõtted kauba ostjatega Venemaal. Ta sõnas, et ettevõtted kasutavad bartertehinguid ja hakkavad kinni igast võimalusest, et Venemaa partnerite käest kauba eest raha kätte saada.

Hetkel kuum