5. oktoober 1998 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Vene gaasikontsern Gazprom ja Leedu alustasid Kaliningradi oblastisse gaasijuhtme ehitamise kõnelusi.

Leedu majandusminister Vincas Babilius taotleb, et gaasijuhtme ehitaks Leedu ning et Gazprom garanteeriks omalt poolt gaasitarned. Allikate teatel pakub Babilius Gazpromile 33protsendilist osalust projektis.

Uus gaasijuhe läheb maksma umbes 880 miljonit litti. BNS

Läti Pangas koostatud Läti krediidiasutuste koondbilansist nähtub, et augusti jooksul on kommertspankade aktivad vähenenud 79 miljoni lati võrra (ca 1,8 miljardit krooni).

Läti pankade aktivate kogumaht oli augusti lõpu seisuga 1,838 miljardit latti (41,17 miljardit krooni). ETA

Rahvusvaheline reitinguagentuur Moody's alandas viie Euroopa suurpanga reitinguväljavaadet, põhjendades otsust Aasiasse ja Venemaale tehtud investeeringutega.

Moody's alandas Saksa Deutsche Banki ja Dresdner Banki, Prantsuse Paribas' ja Hollandi Groepi reitinguväljavaadet stabiilsest negatiivseks; Suurbritannia Barclaysi väljavaade langes positiivsest negatiivseks. STARTEL-BNS

Finantsturge haaranud kriis on vähendanud jõukust maailmas vähemalt 4,3 triljoni dollari võrra ning ähvardab järsult vähendada tarbimist, märgivad analüütikud.

Vähem kui kahe kuuga on maailma väärtpaberiturgudel kaotatud rohkem raha kui Prantsusmaa või Saksamaa sisemajanduse kogutoodang (SKT) ja üle poole USA SKTst. REUTERS-BNS

Euroopa Liidu tööstusministrid kinnitasid, et 15-liikmeline blokk on stabiilsuse oaas praegu maailma haaranud kriisis ning et bloki majanduslik areng peab tulema eelkõige idasuuna arvel.

EL on suutnud säilitada tugevuse eelkõige seetõttu, et vaid 9 protsenti kaubavahetusest langeb blokiväliste riikide arvele. REUTERS-BNS

Vene eraisikud on aktiivselt kasutanud võimalust kanda hoiuarved kommertspankadest Sberbanki üle, kus need on riiklikult tagatud.

Seberbanki Moskva divisjonis avati augustis kahe nädala jooksul pärast kriisi vallandumist 1200 uut kontot; septembris avati uusi kontosid 7900.INTERFAX-BNS

Hetkel kuum