5. oktoober 1998 kell 22:00

Slovakkia kroonil lasti vabalt kukkuda

Slovakkia kroon oli seotud valuutakorviga, millest 60% moodustas Saksa mark ja 40% USA dollar. Riigi keskpank oli augusti algusest praeguseni kulutanud krooni kursi toetamiseks neljandiku valuutareservist ehk miljard dollarit. Vahetult enne kursi vabakslaskmist oli ööpäevane intressimäär kerkinud 80 protsendini, kuid seegi ei aidanud. Riigi valuutareserv on nüüd 2,9 miljardit dollarit, millest jätkub 2,4 kuu kaupade ja teenuste impordi katmiseks.

Nädal tagasi toimunud Slovakkia parlamendivalimistel lüüasaanud peaminister Vladimir Meciari valitsus oli hoobelnud sellega, et suutis Slovakkia krooni kursi säilitada pärast mullust kevadet, kui naaberriik T?ehhi oli sunnitud oma krooni kursi vabaks laskma. Kuid viimasel ajal kasvanud riigi fiskaal- ja kaubandusdefitsiidi oludes ei suutnud Slovakkia kroon lõpuks ikkagi püsima jääda.

Kui enne oli krooni lubatud kõikumisulatus margast ja dollarist koosneva valuutakorvi suhtes 7%, siis keskpanga avalduse kohaselt kroon edaspidi enam valuutakorviga seotud ei ole ja selle kursi määrab valuutaturul nõudmise ja pakkumise suhe.

Vahetult enne keskpanga otsust teatas USA krediidiagentuur Moody's, et kaalub Slovakkia majandusprobleemide tõttu riigi krediidireitingu alandamist juba teist korda sel aastal. Teine reitinguagentuur Fitch IBCA muutis 24. septembril Slovakkia reitingu väljavaate negatiivseks nagu Eestilgi, viidates riigi suurele jooksevkonto puudujäägile ja firmade rohketele välisvõlgadele.

Slovakkia keskpank oleks tegelikult olnud võimeline krooni kaitsmist jätkama, sest ta oli piiranud välisinvestorite võimalusi krooni suhtes lühiajaliste positsioonide võtmisel. Kuid põhisüüdlased olid kodumaised firmad, kes olid kartusest uue valitsuse valuutakursipoliitika suhtes hakanud massiliselt ostma välisvaluutat. Analüütikute arvates on keskpank teinud õige otsuse, sest see aitab «pinged maha võtta ja pehmelt maanduda». FT-ÄP

Hetkel kuum