Venemaal tugevneb ametnike võim

23. oktoober 1998, 00:00

Suured nafta- ja tööstusmagnaadid, kellest seitse mõjukamat kontrollisid kokku 50% Venemaa majandusest, peavad nüüd oma haaret lõdvemaks laskma.

Koos Jeltsini mõju kahanemisega on ka teda 1996. a valimistel toetanud Boriss Berezovskit võimukoridorides vähem näha. Selle asemel on soosingusse tõusnud töösturite liitu koondunud riigifirmade juhid, keda peaminister Jevgeni Primakov lubab kodumaise tööstuse jaluleaitamiseks toetada.

«Teooria, et turg kõik reguleerib, ei pea paika,» ütles Primakov sel nädalal toimunud töösturite liidu aastakoosolekul. Koosoleku põhisõnum oli, et Venemaa tööstustoodang saab kasvada siis, kui valitsus rakendab abinõusid väliskonkurentsi piiramiseks.

Liidu juht Arkadi Volski kõneles juba majandusreformide alguses, et Venemaa vajab turumajandusele aeglasemat üleminekut. Riik peab toetama kodumaist tööstust ning tagama elanikkonna sotsiaalse kaitse. Nüüd on Volskil rohkem kuulajaid, nende hulgas peaminister.

Seni valitsuses kaalutud kriisimeetmed -- ekspordi ja valuutaturu reguleerimine ning alkoholimonopoli kehtestamine -- viitavad keskvõimu ning ametnike rolli tugevnemisele Venemaa majanduses.

«Jõuame tagasi 1992.--93. a tasemele, kus eksport on range riikliku kontrolli all ning igalt organisatsioonilt nõutakse litsentsi. Nii muutub neid jagav ametnik taas kuldaväärt kontaktiks, kelle «määrimisest» ja aparaadi tundmisest sõltub kogu äriedu,» ütles Venemaa Carnegie' keskuse analüütik Nikolai Petrov.

Keskpanga kaudu talutab valitsus kogu majandust ja eriti pangandust taas lõa otsas. Rahapressist tulevat raha jaotab keskpank oma äranägemise järgi ning need ajad on möödas, kus pangad rahastasid valitsust. Varsti on olukord vastupidine, usub Petrov.

Tooraine madalad hinnad ja finantskriis on pangaimpeeriumid põlvili pannud.

«Osa panku ja neid valitsenud ettevõtteid on pankroti äärel ning tõenäoliselt läheb nende vara allesjääjate vahel jagamisele,» ütles Petrov, kelle sõnul on varade ümberjaotamine juba alanud.DI-TS-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing