27. oktoober 1998 kell 22:00

Autoaktsiisi eelnõu läheb muutmatult taas riigikokku

Valitsus kaalus eile eelnõu arutades uute autode aktsiisimäära tõstmist praeguse eelnõuga võrreldes ja samal ajal vanemate autode aktsiisimäärade langetamist, ütles teede- ja sideminister Raivo Vare.

Kuna valitsus ei jõudnud muudatustes kokkuleppele, esitab ta riigikogule sisuliselt sama eelnõu, mis eelmisel nädalal rahanduskomisjoni ettepanekul menetlusest välja langes.

Vare selgitas, et valitsus loodab aktsiisimäärade muutmisele riigikogus menetlemise käigus.

«Eks ta üks poliitika ole,» ütles parteitu Vare, vastates küsimusele, mispärast valitsus eelnõusse muudatusi sisse ei viinud.

Valitsuse kava tõsta tuleval aastal maale toodavate autode aktsiisi langes riigikogu menetlusest välja nädala eest.

Rahanduskomisjoni esimees Olev Raju ütles, et riigikogu vaidlustes ei olnud argumenteeritud vastuväiteid, miks mootorsõidukiaktsiisi ei peaks muutma, ja avaldas arvamust, et eelnõu võib muudetud kujul riigikogus läbi minna.

Valitsus tahab seaduseelnõuga kümnekordistada võimsatelt autodelt makstavat aktsiisi, mis võib tuleva aasta eelarvesse tuua 230 mln krooni lisaraha.

Mõnevõrra tõusevad eelnõu järgi kõigi mootorsõidukite aktsiisid.

Kokku loodab valitsus kõrgemat aktsiisi arvestades tuleva aasta riigieelarvesse 407,4 mln krooni laekumist, arvestusega, et esmaregistreeritud autode arv väheneb kallima hinna tõttu 20%.

Muu hulgas on aktsiisitõusu eesmärk uute, kuigi kallimate, ent tehniliselt vastupidavate autode ostmise soodustamine, mis riigikogus enim kahtluse alla seati.

Autokaupmeeste hinnangul vähendaks valitsuse plaanitav aktsiisitõus autode läbimüüki. Riigikogu opositsioon on algusest peale lubanud eelnõu menetlemise nurjata.BNS

Hetkel kuum