28. oktoober 1998 kell 22:00

Kui tõenäoliseks peate Balti börside ühendamist?

Kuni Tallinna börsil on ettevõtteid ja investoreid ja käib kauplemine, kestab börs edasi. Kui enam ei kaubelda, kaob ka börs.

Pääsetee oleks see, kui piisavalt suure kapitalisatsiooniga ettevõtted tulevad börsile ja on seal. Eesti häda on selles, et siin on börsile tulnud eraettevõtteid, kelle eesmärk on olnud n-ö õitsengu ajal end välja müüa. Nüüd, kui see aeg on möödas, teatatakse, et läks väheke untsu, ja tahetakse oma aktsiad börsilt ära korjata.

Loomulikult saaks ettevõtete arvu suuremaks, kui teha näiteks mingisugune Baltimaade nimekiri. Mõneks ajaks see kindlasti rahuldab kõiki. Kui vaatame meie regioonist kaugemale, Helsingi või Stockholmi poole, siis seal on kindlasti samasugune küsimus tekkinud -- kui atraktiivsed on nende börsid eraldi võetuna. Võib-olla peaks tegema Põhjamaade börsi?

Balti börside ühinemise suund on kindlasti õige ja see annaks mingi lühiajalise efekti, küsitav on, kas ka pikemas perspektiivis.

Börside ühendamise idee pole uus, sellest on räägitud ja usun, et varem või hiljem Balti börsid mingisuguses staadiumis ühinevad, olenemata sellest, kui vähe või palju läti või leedu kolleegid seda soovivad.

Siiani on börside ühendamine seisnud eelkõige Leedu ja ka Läti rahvuslike väärtpaberibörside taga.

Varem nähti eestlastest kohalikele maakleritele ohtu, sest arvati, et mingi osa Läti ja Leedu väärtpaberivahendusest toimub Eesti kaudu.

Mina olen Balti börsi poolt, sest nagunii vaadatakse väljastpoolt Baltimaid ühtse regioonina. Et meil on igal riigil oma börs, on võib-olla ka liiga kulukas.

Oleks väga tervitatav, kui ühise börsi moodustamine ideetasandilt ka kaugemale jõuaks.

Börside ühendamine oleks kasulik. Eesti ja Läti puhul on börside ühendamine kaunis tõenäoline, Leeduga võtaks see kindlasti rohkem aega.

Baltimaade ja mis tahes teiste börside ühinemise või ühise kauplemissüsteemi mõte on selles, et saada kokku nn kriitiline mass -- nimekirjas oleks rohkem huvitavaid ettevõtteid ja ka investorite baas oleks laiem. Balti riikides on ligi 8 miljonit inimest. See on juba arvestatav hulk, et börs oleks suhteliselt atraktiivne.

Eesti võib-olla jääb natuke väikeseks, kuid ega börs sellepärast veel hääbu, iga asi käib tsükliliselt. Börs on igas normaalses majanduses vajalik institutsioon.

Samas sõltub kõik emitentide ja investorite olemasolust. Kui tekib piisavalt häid ettevõtteid ning investoreid, on kõik hästi. Teisest küljest peaksid inimesed hakkama rohkem säästma ja loodetavasti käivitub pensionireform edukalt ning seeläbi laieneb ka investorite ring. Kui suuremad erastamised venivad, siis võib börsi vaikne tiksumine kesta pikemalt.

Hetkel kuum