29. oktoober 1998 kell 22:00

Ühinenud Meiereid valib reedel suletavad tütarettevõtted

«Peame langetama karmi ja õiglase otsuse -- alla omahinna toota ei saa,» ütles kontserni nõukogu liige Urmas Arumäe.

Majanduslik keskkond ei luba Arumäe sõnul enam nii suurte tootmisvõimsustega toota, kahjumiga tootmisel pole aga mõtet. «Reedel teeme otsuse, mis võimaldab meil ellu jääda,» nentis Arumäe. Ta lisas, et kontsern aasta lõpuks kahjumisse ei lange.

Ühinenud Meiereide aktsionärid võtsid eelmisel nädalal vastu põhimõttelise otsuse, et seoses Vene turu kadumisega tuleb sulgeda üks tütarettevõte, ilmselt Pärnu Topmilk, kuid ei välistanud ka kahe tootmisüksuse töö lõpetamist.

Tõenäoliselt peab Ühinenud Meiereid valima Mulgi Meieri või Paide Piima sulgemise vahel, sest kontserni kuuluval Põlva Piimal on ainsana lootust saada euroliidu ekspordiluba.

Ühinenud Meiereide nõukogu esimees Enn Sokk rääkis, et ettevõtete sulgemine oleneb paljudest faktoritest, aga kinni tuleb panna need, mis tootsid peamiselt Vene turule.

Ühinenud Meiereid eksportis Venemaale suuremalt jaolt võid ja hapukoort, mida peamiselt toodab Pärnu Topmilk. Võid ja hapukoort toodavad ka Paide ja Põlva tütarfirmad.

Kontsernil on kavas ka tütarettevõtete töö selle tõhustamise eesmärgil ümber profileerida, spetsialiseerides tootmisvaldkonnad, ütles Arumäe.

Poolte tootmiste sulgemine on Arumäe sõnul ainus omanikule kasulik lahendus. «Ega see pole väljamõeldud probleem -- riik pole teinud midagi ei ida- ega läänesuunal,» tõdes ta.

Ühinenud Meiereide kontsernis töötab üle tuhande inimese, neist üle poole on seotud otseselt tootmisprotsessiga.

Pärnus jääks Topmilki sulgemisel töötuks üle 200 inimese. Põlva Piim ja Mulgi Meier on oma linna suuremad tööandjad.

Ühinenud Meiereide aktsionärid leidsid, et ei suuda Venemaa kriisiga seoses tagada tööd kõigile tootmisüksustele, sest tootmisvõimsusi on poole võrra enam kui tarvis. Seoses sellega sulgeb kontsern kindlasti ühe, võib-olla ka kaks tootmisüksust, andes praegused tellimused üle teistele tehastele.

Ühtlasi tegid kontserni aktsionärid tütarettevõtete väikeaktsionäridele ettepaneku saada aktsiate vahetamise teel Ühinenud Meiereide aktsionärideks, mille üheks põhjenduseks on aktsionäride omandi kaitse, kui suletama peaks nende osalusega firma.BNS

Hetkel kuum