5. november 1998 kell 22:00

Põhjala pangad jahivad kasvu naaberturgudel

Riigipiire ületav pangaliit muutub järjest tavalisemaks. Soomes tegutseb Rootsi-Soome MeritaNordbanken, Rootsis on Taani Den Danske Bank omandanud Östgöta Enskilda Banki. Rootsi Handelsbankenile on Fokus pangale tehtud pakkumine Norras juba neljas suurem ostutehing. Soomes omandas Handelsbanken kolm aastat tagasi osaluse paaris kriisipangas.

Handelsbanken ja MeritaNordbanken pretendeerivad mõlemad Põhjala juhtiva universaalpanga tiitlile.

Samas pole pank, mis enam kui sada aastat kannab nime Skandinaviska (Skandinaavia) Põhjala turul kuigi edukas olnud. SEB on küll avanud kontorid Oslos ja Helsingis, kuid need on kitsalt spetsialiseerunud äriklientidele. Samas on vähe tõenäoline, et SEBi juht Lars Thunell laseks end oma pearivaalidel Põhjalas nurka suruda. Varsti rabab Wallenbergide dünastiale kuuluv pank turge ootamatu ostuafääriga, ennustab Rootsi majandusleht Dagens Industri.

Rootsi pangaliidu aastakoosolekul kinnitasid kõik riigi nelja suurema panga juhid -- Arne Mårtensson (Handelsbanken), Lars Thunell (SEB), Hans Dalborg (MeritaNordbanken) ja Reinhold Geijer (Föreningssparbanken) laienemisplaane naaberturgudele. Strateegiad selleks on pankadel aga erinevad.

MeritaNordbanken tahab edaspidi arendada tegevust kõigis Põhjala riikides ning muutuda kogu Skandinaaviat hõlmavaks pangandusgrupiks.

Ka Handelsbankeni juht Arne Mårtensson peab esialgu prioriteediks teisi Skandinaavia riike -- Norrat ja Soomet.

SEB ja Föreningrssparbanken seevastu tahavad suurendada kohalolekut Balti riikides. Just Põhjala ja Balti strateegias näeb Lars Thunell vahendit, mis panga muutuvas Euroopas tugevaks teeb. Reinhold Geijer plaanib jätkata liitumisi Põhjala, Balti, Poola ja Saksamaa hoiupankadega.

Põhjalas puudutavad ühinemised edaspidi peamiselt Norrat, mille pangandusturg on Goldman Sachsi hinnangul Euroopa üks killustatumaid. Potentsiaalsed kandidaadid pankade liitumiseks on ka Soome ja Taani väikepangad.

Lõppeval aastal on liitumised ja ülevõtmised Põhjala finantsturul siiski oluliselt harvemaks jäänud kui alles mõni aasta tagasi. Kui 1996. a ja 1998.a vahel oli liitumistesse haaratud tosinkond Skandinaavia panka, siis tänavu on suuremad tehingud toimunud vaid Norras. Analüütikud tõlgendavad seda kui hingetõmbehetke pärast viimaste aastate megaliite.DI-FT-ÄP

Hetkel kuum