5. november 1998 kell 22:00

Tallinna keskturul on müügil keelatud kaup

«Ostsin lapsele turult viiesaja krooni eest pealtnäha ilusa talvejope,» kurtis üks pettunud klient. «Rõõm uuest rõivast oli üürike, pärast nädalast kandmist purunes lukk nii põhjalikult, et seda ei saanud enam parandada.»

«Nüüd olen probleemi ees, kust leida uus lukk ja masin, millega see ette ajada,» pahandas klient. Turumüüjat ta ära ei tunneks ja tõenäoliselt ei leia teda ka sarnast kaupa müüvatest boksidest enam üles.

Majandusministeeriumi siseturu osakonna juhataja Anne Laar ütles, et kui tööstuskaupade müük turulettidel augustis keelati, siis kehtib see ka praegu ja kaksipidi mõistmist ei saa olla. «Kahjuks ei ole kohalikud omavalitsused eeskirja nõuetekohaselt rakendanud ega selle täitmist kontrollinud,» lisas ta.

Tallinna keskturu direktor Margus Kuustik tunnistas, et seni on linnavõimud kaubanduseeskirjade rikkumisele keskturul läbi sõrmede vaadanud. «Aga kui seadust ei muudeta, peame midagi välja mõtlema,» ütles Kuustik.

Tallinna keskturg kaalub turu muutmist kaubanduskeskuseks ja praeguste katusega müügilettide ühendamist sellistele keskustele iseloomulikuks kaubatänavaks.

Margus Kuustik ütles, et turu rentnikfirma Avring ehitas 4 miljonit krooni maksnud katusealused tööstuskauba müügiks ajal, kui keelatud oli üksnes garantiid nõudvate tööstuskaupade müük. «Garantii mõiste on aga vaidlustatav, eelkõige mõeldi selle all elektroonikat,» lausus ta.

Samas müüdi eile Tallinna keskturu väravas nii raadioid kui elektrikeetjaid.

Turgudel müüdava kauba garantii puudumine oli peamine ajend, miks tööstuskauba müük turul käesoleva aasta augustis lõplikult keelustati. Tarbijakaitseameti asedirektor Marje Kokk juhtis tähelepanu ka asjaolule, et turukaup on nõuetekohaselt märgistamata ja seda ei saa kohapeal selga-jalga proovida.

«Kaupluste suhtes, mis peavad looma tingimused kauba müügiks, on tegemist ebaausa konkurentsiga,» leidis Anne Laar majandusministeeriumist. «Turu territooriumil võivad asuda ka kauplused, aga letilt kauplemine toimub ainult müügipileti alusel ja tööstuskaupa müüa ei tohi.»

- Tallinna linnavolikogu aseesimees Nikolai Maspanov

- Tallinna linnavolikogu aseesimees Merike Varvas

- Tallinna linnavolikogu aseesimees Leonid Mihhailov

- Tallinna kesklinna vanem Elmar Sepp

- Tallinna linnavaraameti osakonnajuhataja Udo Klopets

Turgudel ning tänavatel kauplemise eeskirjade täitmise eest vastutavad valitsuse määruse järgi kohalikud omavalitsused.

- kaupu, mille müügiks peab olema litsents

- tubakat ja tubakatooteid

- uusi tööstuskaupu

- komisjonimüügile võetud kaupu

- kodustes tingimustes valmistatud lihatooteid, hakkliha, pooltooteid ning kulinaariatooteid

- soolatud, kuivatatud või suitsutatud kala ja kalatooteid

- soolatud, hapendatud, marineeritud või kuivatatud seeni

- piimatooteid

- hermeetiliselt suletud konserve

- kataloogikaupu

Hetkel kuum