10. november 1998 kell 22:00

Saak tuleb ikalduse vastu kindlustada

Mõõdukate algatatud otsuse eelnõu poolt hääletas 63 riigikogu liiget.

Mõõdukate fraktsiooni ja maaelukomisjoni liige Vambo Kaal selgitas, et kõigil põllumajandustootjatel peab tegutsemiseks olema võimalikult kindel seaduslik baas, ent ilmastikust tingitud kahjude hüvitamine on seni täielikult seadustamata. «Ikalduse hüvitamine pole ka riigieelarvele sugugi väga valus number,» väitis Kaal. Tema hinnangul võiks ikalduse hüvitamise puhul olla põllumehe omavastutuse protsent 30, nagu see on Soomes.

Praegu on talupidajatel võimalik kindlustada vaid loomi, kuid loodav seadus peaks laienema tervele põllumajandustoodangule.

Kaalu kinnitusel on eelnõu väljatöötamine 1. veebruariks täiesti tõenäoline, sest see pole väga mahukas. Eelnõu menetlemine jääb juba uue riigikogu koosseisu ülesandeks. «Tegemist pole ka eelnõuga, mis tekitaks riigikogus pikki poliitilisi vaidlusi ja seepärast peaks talumehel kevadel põllule minnes juba selge olema, millistest seadustest oma tegevuses lähtuda,» ütles Kaal.

Põllumajandusministeeriumi spetsialisti Olavi Petroni sõnul käib eelnõu väljatöötamine tihedas koostöös kindlustusseltsidega, kuid eelnõu täpsemaks kommenteerimiseks on veel liiga vara.

Maaerakondade esindajad avaldasid eile lootust, et valitsus suudab eelnõuga juba varem välja tulla.

Hetkel kuum