Reuters/Scanpix • 17. november 1998 kell 22:00

Moody's alandas Jaapani riigireitingu Aaa-lt Aa1-le, tuues põhjenduseks, et Jaapan ei suuda väljuda juba kaheksa aastat kestnud majanduslangusest ja parandada oma halba fiskaalolukorda.

Reitingu alandamine puudutab kõiki Jaapani valitsuse emiteeritud või garanteeritud väärtpabereid.

Reitingu alandamine, mida finantsturud olid juba ammu oodanud, valmistas piinlikkust Jaapani valitsusele, kes päev varem oli teatanud 24 triljoni jeeni suurusest majanduse toetamise programmist.

Reitinguagentuur väitis, et stimuleerimispakettide toetamisega kasvab valitsuse võlakoorem, mis ei ole kooskõlas varasema kõrgeima krediidireitinguga.

Jaapani rahandusminister Kiichi Miyazawa ütles Moody'se kommentaariks vaid seda, et Jaapani valitsuse võlakirjad on ühed usaldusväärseimad maailmas.

Reiting alanes ka neljal suurfirmal -- Nippon Telegraph and Telephone Co, Chubu Electric Power Co, Kansai Electric Power Co ja Tokyo Electric Power Co. Lisaks lubas Moody's kaaluda ka Toyota Motor Corpi, Nissan Motor Co. ja Mitsubishi Motor Corpi reitingu alandamist.

Nagu juba teatatud, kiitis Jaapani valitsus esmaspäeval heaks 24 triljoni jeeni (2626 mld Eesti krooni) suuruse abipaketi, et majandus pikast kriisist välja tuua. Kõigi aegade suurimale abipaketile reageeris turg pessimismi ja aktsiate langemisega Tokio börsil.

Paketi kohaselt läheb 8,1 triljonit jeeni sotsiaalse infrastruktuuri täiustamiseks, triljon jeeni miljoni uute töökohtade loomiseks ja 7 triljonit jeeni maksude kärpimise tagamiseks.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum